سبک زندگی

خانواده سالم و خانواده ناسالم

خانواده سالم و خانواده ناسالم

خانواده سالم نيازهايي فراتر از مسكن، غذا، تحصيل و حتي امنيت جسمي و جنسي اعضاي خود را برآورده مي سازد.

اعضاي خانواده به خصوص كودكان به نوازش، در آغوش گرفتن، شنيده شدن و مورد توجه قرار گرفتن نياز دارند. ما احساس هايي داريم كه لازم است به آنها اجازه داده شود تا ابراز شده و پذيرفته شوند، چيزهايي را از دست داده و مي دهيم كه نياز داريم براي آنها سوگواري كنيم، ما به صداقت نياز داريم تا بتوانيم خود حقيقي مان را آشكار كنيم و خلاقانه زندگي معنوي داشته باشيم.

• خانواده ناسالم:

خانواده ناسالم آن خانواده اي نيست كه آشكارا غيرطبيعي ناكارآمد باشدبلكه خانواده هاي ناسالم اغلب طبيعي به نظر می رسند. فرزندان و اعضاي چنين خانواده هايي به لحاظ جسمي به شكل بزرگسالاني درمي آيند كه فقط نقش آدم بزرگ را بازي مي كنند. معمولاً در خانواده هاي ناسالم كه والدين و سرپرست خانواده خود كودكانِ بزرگسالِ خانواده هاي ناسالم هستند قوانين تقريبا پنهان و بصورت ناگفته اي به اجرا درمي آيند كه بيشتر در خدمت برآورده ساختن نيازهاي ارضا نشده والدين است تا فرزندان آنها.
برخي از شايع ترين قوانين فوق عبارت اند از:

1- احساسات خود را نمی توانند به راحتی ابراز كنند.
2- والدین می توانند هر اشتباهی را مرتکب شوند ولی فرزندان خیر.
3- بايد كامل و بي عيب و نقص باشند.
4- خواست خود را بروز ندهند.
5- بايد به قوانين (اعم از درست و غلط) خانواده وفادار باشند.
6- همیشه خودشان را خوب جلوه دهند.

نتيجه: رشد كردن و بزرگ شدن در خانواده ناسالم تقريبا سه نوع احساس را در ما پايدار مي سازد: ترس، خجالت و ناامني. حتي پس از ترك خانواده اوليه خود و تشكيل خانواده جديد ما اين احساس ها را با خود به همراه خواهيم داشت. چرا كه تنها احساس هايي هستند كه ما ياد گرفته ايم.

• خانواده سالم:

خانواده سالم خانواده اي است كه به طور بنيادين از سلامت و آرامش رواني و معنوي هر يك از اعضاي خانواده حمايت مي كند.
در خانواده سالم فضاي مقتدرانه اي وجود دارد اما اين اقتدار انعطاف پذير نيز هست. بدين معني كه قبل از اين كه تصميمي گرفته شود كه بر تمامي اعضاي خانواده تأثيرگذار باشد نظر ديگران شنيده مي شود و هر عضو احساس خود را كه بر تصميم گيري تأثيرگذار است بيان مي كند.
* در خانواده سالم براي هر عضو خانواده فرصت مناسبي وجود دارد كه بتواند با ديگران دور هم جمع شوند و زماني را با يكديگر سپري كنند. اعضاي خانواده با مشاركت در اين لحظه ها احساس مي كنند عضو خاص و پذيرفته شده خانواده هستند. البته فقط با هم بودن آن هم به مدت طولاني به معني ارزشمند بودن آن زمان نيست بلكه والدين و فرزندان در آن لحظه به تبادل فكرها، احساس ها و عقايد خود مي پردازند.
* در چنين خانواده هايي به فعاليت هاي تفريحي شادي بخش، بازي و سرگرمي به اندازه فعاليت هاي مسئولانه اي از قبيل امور روزمره خانه داري، وظايف خانوادگي، كارهاي مدرسه و مشاغل خارج از خانه اهميت و ارزش داده مي شود.
* خانواده سالم احساس هاي يكديگر را مي پذيرند و نه تنها اجازه مي دهند كه اين احساس ها ابراز شوند بلكه يكديگر را تشويق مي كنند تا افزون بر بروز احساس هاي غم و خشم دامنه وسيعي از احساس ها نشان داده شوند. بروز اين احساس ها فقط محدود به كلام و صحبت كردن درباره آنها نيست بلكه خانواده پذيراي احساس هايي مانند گريه كردن، در آغوش گرفتن يا حتي فرياد اعتراض سر دادن نيز هست.
* در خانواده سالم احساسات رنج آور از قبيل ترس، خجالت، خشم، غم، تنفر و… براي مدت طولاني دوام نمي يابند. اگرچه اعضاي خانواده تشويق مي شوند كه احساسات خود را بروز دهند ولي اين ابراز احساسات در جهت كار كردن بر روي احساس هاي مزبور و رهايي از آنهاست. اين بدين معني است كه آنها براي مثال ضمن اين كه مي آموزند خشم خود را به شكل مناسب ابراز نمايند بخشيدن را هم ياد مي گيرند.
* در خانواده هاي سالم براي برآوردن نيازهايي از قبيل مورد تأييد واقع شدن، جلب توجه و محبت، صميميت و… از امكانات مادي استفاده نمي شود از طرفي كمبود امكانات مادي مانع جدي براي برآوردن نيازهاي معنوي نيز محسوب نمي شود.
* افراد در خانواده سالم به شكل آشكار و صادقانه اي با يكديگر در ارتباط هستند. دروغ و پنهان كاري در روابط آنها جايي ندارد. فرزندان يا اعضاي خانواده ياد مي گيرند كه حقيقت را بگويند بدون توجه به اين كه راستگويي تا چه اندازه ممكن است براي آنها دردناك و دردسرآفرين باشد.
* معمولا در خانواده ها موارد حساسيت برانگيزي وجود دارد كه حرف زدن درباره آنها بسيار مهم است. در خانواده هاي سالم با اعضا به روشني در اين خصوص صحبت مي شود حتي اگر مطرح كردن آنها برايشان دشوار باشد. مانند وضعيت مالي خانواده، بيكاري و از دست دادن شغل، سوابق جزايي، خاطرات لطيف و شيرين، مسائل جنسي، وجود بيماري مزمن، مرگ يا نقص عضو اطرافيان و…
*خانواده سالم خود را مانند گروهي از افراد مي بيند كه لازم است اعضاي آن براي زندگي و رشدي مؤثر و مفيد همانند مجموعه اي واحد با يكديگر همكاري كنند.
* در خانواده سالم به هر يك از اعضا امكان رشد و بالندگي داده مي شود. بنابراين تا حد امكان شرايط مادي و وسايل رفاهي هر عضو خانواده در فضايي از تشويق، حمايت، عشق و محبت كه لازمه رشد و موفقيت هستند فراهم مي شود و جالب اين كه اعضاي خانواده اين را «تا حد امكان» درك مي كنند و بيش از توان مالي خانواده انتظاري ندارند.
* تشويق خوبی ها هميشه بيشتر از سرزنش بدی هاست .
* ارتباط افراد واقعی، همراه با احساس و اعتماد است.
* مسئوليت کار در خانواده معقول و منصفانه تقسيم شده است.
* قوانين با دخالت همگان(همه اعضاء خانواده) تهيه و تنظيم می شوند.
* خانواده با محيط خارج در ارتباط سازنده و احترام آميزی قرار دارد.
* آسيب ها و سوانح را خانواده برای رشد شخصيت و توان افراد بکار می برد.
* خانواده برنامه ريزی دارد. افراد مدام مشغول واکنش نشان دادن به وقايع نيستند.
* اعضای خانواده برای خويشتن و ديگران احترام قائلند و به نيازهای ديگران حساسند.
* همه ی افراد در مراسم سنتی و فاميلی شرکت می کنند.
* خانواده ، دوستان خوب دارد.
* برنامه ی اقتصادی خانواده برای اعضا مشخص و قابل فهم است.
* تغذيه در خانواده مهم و مد نظر است.
* افراد خانواده برای خود و ديگران وقت قائل می شوند.

نتيجه: اگر بعد از مطالعه اين مطالب در به كارگيري واژه هاي طبيعي، خوب و كارآمد براي توصيف خانواده تان دچار ترديد شده ايد نگران نباشيد. به سرزنش و انتقاد از خانواده ناسالم نيازي نيست. خانواده همانند جامعه اي است كه فقط با تغيير هر يك از اعضاي آن به تغيير بنيادي دست خواهد يافت. اگر تمايل داريد خانواده خود را به منظور كمك به آنها تغيير دهيد، لازم است بدانيد فقط و فقط با ايجاد تغيير در خود مي توانيد امكان اين تغيير را فراهم آوريد.

آرزومند داشتن خانواده ای سالم برای تک تک شما عزیزان هستم.

کتایون خطیر
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!
بستن
بستن