جدیدترین اخبارسبک زندگیکانادا

سبک زندگی کانادایی ها : افراط گرایی راست گرایانه / كانادایی ها فعالترین افراط گراهای آنلاین

سبک زندگی کانادایی ها

 

افراط گرایی راست گرایانه

 

كانادایی ها فعالترین افراط گراهای آنلاین

 

 

سبک زندگی کانادایی ها / به گفته یک کارشناس، گزارشی که روز جمعه در خصوص افراط گرایی های کانادایی ها در اینترنت منتشر شد، “ زنگ بیدار باش ” را در رابطه با فعالیت گسترده و تغییرات روزافزون در پلتفرم هایی که تحت نظارت کمتر هستند، نواخت.

 

سبک زندگی : كانادایی ها یکی از فعالترین افراط گراهای آنلاین هستند
سبک زندگی کانادایی ها / در بعضی از سایت ها کانادایی ها بیش از کاربران سایر کشورها فعال هستند

 

این تحقیق که توسط موسسه گروه متفکران گفتگوی استراتژیک ISD مستقر در انگلیس مدیریت شده، بیش از 6،600 کانال آنلاین، صفحات، حساب ها یا گروه ها را شناسایی کرد که کانادایی ها در آنجا در گسترش برتری نژادی سفیدپوستان، زن ستیزی یا سایر عقاید افراطی، شرکت داشتند.

در بعضی از تریبون های آزاد ( سایت ها ) مشخص شد که کانادایی ها بیش از کاربران در ایالات متحده و انگلیس ” فعال” هستند.

در یک صفحه پیام ویژه به نام ” غلط سیاسی ” در وبسایت حاشیه ای 4Chan ، محققان دریافتند که کاربران کانادایی 1.636،558 پست ایجاد کرده اند که 5.71 درصد از پست های همه کشورها را تشکیل می دهد.

این مطالعه حاکی از آن است که وقتی میانگین این ارقام با استفاده از “جمعیت تخمینی کاربران اینترنت”  هر کشور گرفته می شود، کانادا بیش از هر جای دیگری محتوای بیشتری تولید می کند.

باربارا پری، مدیر مرکز نفرت، تعصب و افراط گرایی دانشگاه فنی انتاریو، اعداد و ارقام مربوط به کانادا را ” واقعاً نگران کننده ” می خواند.

وی گفت : ” این یک زنگ بیدار باش برای همه ما می باشد که با ضربه زدن های سنگین در بالا و اوج آن هستیم … .”

به گفته نویسندگان این مطالعه 47 صفحه ای که بودجه آن تا حدودی توسط اداره امنیت عمومی کانادا تأمین شده است، یکی از جامع ترین تجزیه و تحلیل ها در نوع خود به شمار می رود.

این درحالیست که این مقاله تنها تصویری را ارائه می‌دهد که پیش از سال 2020 گرفته شده و ناظران “افراط گرایی راست گرایانه” گمان می‌کنند که امسال بدتر خواهد شد.

یعقوب دیوی، مدیر ارشد تحقیقات ISD و یکی از نویسندگان این مطالعه با بیان اینکه متأسفانه کانادا از این روند دور نشده، گفت : جهان در سالهای اخیر شاهد افزایش فعالیت های افراط گرایان راست گرا، در رابطه با بسیج خشونت آمیز، اعتراضات و همچنین استفاده از اخبار جعلی و گمراه کننده و نفرت هماهنگ شده در اینترنت بوده است.

محققان می‌پندارند که ملی گرایی نژادپرستانه، قومی و جنسی و … اغلب در قالب قدرت سفیدپوستان، “افراط گرایی راست گرایانه” می باشد که بر روی تهدیدات ملموس توسط گروه های اقلیت متمرکز شده است.

 

هر گفتگوی آنلاینی غیرقانونی نیست – بخش اعظم آن تحت پوشش منشور حقوق و آزادی های کانادا است – اما نویسندگان هنوز هم آن را “مسئله ساز” می‌دانند.

 

خشونت در دنیای واقعی

 

سبک زندگی
پلیس تورنتو : قتل یک زن در سالن ماساژ در زمره یک عمل تروریستی توسط اینسل ها

 

جنبش گسترده افراط گرایی راست گرایانه با حواشی مرگباری مانند تیراندازی در مساجد شهر کبک در سال 2017 و حمله ون در تورنتو در سال 2018 همراه بوده است. راننده بعداً به یک کارآگاه گفت که او عضوی از به اصطلاح “اینسل ها” (مجردهای ناخواسته) است، یک خرده فرهنگ جنبی که برای مردانی که خود را مجرد ناخواسته می دانند، امکانات فراهم می‌کند.

در ماه می، پلیس تورنتو قتل یک زن را در یک سالن ماساژ محلی، در زمره یک عمل تروریستی توسط اینسل ها  قرار داد – تصور می شود اولین بار است که دسته بندی رسمی در هر نقطه ای از کانادا اعمال می شود.

این مطالعه پایه های آنلاین چنین گروه هایی را مشخص می‌کند و اینسل ها را در زمره جنبش وسیعتر “مانوسفر” قرار می‌دهد که “زن ستیزی آشکار و شدید” مشخصه آن است.

به گفته دیوی، رسانه های اجتماعی برای شیوه ارتباط بین این گروه ها و افراد، انتشار تبلیغات و هدف قرار دادن اقلیت ها، بسیار حائز اهمیت هستند.

جنبش مانوسفر، اندکی از مفهوم افراط گرا را دارا می‌باشد و توسط محققان با ملی گرایان قومی یکسان تلقی شده است که در این تحقیق “معمولاً  مشخصه آنها بیشتر نژاد پرستی پنهان است تا نژادپرستی آشکار”  و بیشتر در پلتفرم های عمده ظاهر می شوند.

 

بیشترین پست ها در توییتر یافت شده اند

 

سبک زندگی
سبک زندگی کانادایی ها / جنبش مانوسفر، اندکی از مفهوم افراط گرا را داراست

 

محققان کانالهای افراطی را در وبسایت های رسانه های اجتماعی مهم از جمله فیسبوک و یوتیوب شناسایی کردند، اما همچنین تریبون های آزاد با نظارت کمتر مانند 4Chan و Gab را مورد بررسی قرار دادند.

هر دو وبسایت به کاربران آزادی بیشتری در پست های خود می‌دهند و اتهامات و توبیخاتی را مبنی بر فعالیت به عنوان مأمن های مطمئنی برای محتوای خشن، متوجه خود می‌کنند.

 

با این وجود بخش عمده ای از این کانال ها — 6،352 کانال از حدود 6،600 کانال — در توییتر یافت شد.

 

یکی از خط مشی های این شرکت این است که گروه های “افراط گرای خشونت طلب” را غیر قانونی اعلام می‌کند و می‌گوید توییتر به طور دائم حساب هایی که تخلف و توهین می‌کنند را موقتا متوقف می‌کند. سخنگوی این شرکت از اظهار نظر در مورد این مطالعه خودداری کرد.

سی بی سی نیوز تأیید کرده است که برخی از حساب های برجسته شده در این تحقیق بصورت آنلاین باقی می مانند.

این مقاله “سه درصد” را به عنوان یک گروه شبه نظامی مسلح ضد اسلامی و “مظهر این بخش جنگنده تر جنبش” معرفی می کند.

صفحات توییتر و فیس بوک در بخش آلبرتا در روز پنجشنبه با کمتر از 150 دنبال کننده در توییتر و بیش از 4500 نفر در فیسبوک در دسترس عموم قرار گرفتند.

روز پنجشنبه تحقیقی در فیسبوک در خصوص گروه دیگری، لیگ دفاع کانادا – که به عنوان بخشی از جنبش ضد مسلمانان شناخته شده است – صفحه ای را با بیش از 1800 لایک گزارش داد. این گروه خود را “مبارزه با سطح بالای مهاجرت مسلمانان” توصیف می کند.

شرکت های رسانه های اجتماعی اصلی، اقداماتی را برای حذف صفحات متعلق به گروه های افراطی و از بین بردن توانایی آنها در گسترش دیدگاه های خود، به روشی موسوم به deplatforming ( قطع پلتفرم / تخریب کننده) انجام می‌دهند.

 

محققان سال 2019 شاهد کاهش فعالیت افراطی های راست گرا در فیسبوک و یوتیوب بودند.

 

سخنگوی فیسبوک در بیانیه ای گفت این شرکت علاوه بر این به “پیشرفت در زمینه مبارزه با تنفر در  خدمات خود ادامه می دهد.

افراد و سازمان هایی که نفرت را گسترش می‌دهند، حمله می کنند و یا خواستار محرومیت و طرد دیگران بر اساس اینکه آنها چه کسی هستد، می شوند، هیچ جایی در خدمات ما ندارند.”

نماینده ی یوتیوب نیز از اظهار نظر خودداری کرد.

 

سبک زندگی : كانادایی ها یکی از فعالترین افراط گراهای آنلاین هستند
سبک زندگی کانادایی ها / فیسبوک می گوید : افراد و سازمان هایی که نفرت را گسترش می‌دهند، حمله می کنند و یا خواستار محرومیت و طرد دیگران بر اساس اینکه آنها چه کسی هستد، می شوند، هیچ جایی در خدمات ما ندارند

 

 پری، محقق دانشگاه فنی انتاریو گفت : ” تا حدی به نظر می رسد كه deplatforming (قطع پلتفرم) عمل می كند … بدترین چیزهای این پلتفرم ها به سادگی قابل دستیابی و به سهولت در دسترس بودن را متوقف می‌کند.”

 

به گفته وی، با این وجود این امر برخی از کاربران را وادار به مراجعه به وبسایت های حاشیه ای مانند 4Chan ، Gab و وبسایت های منسوخ شده ی  Fashist Forge و Iron March کرده است. مبارزان ضد تبعیض هر دو سایت را در زمره سایت های طرفداران برتری سفیدپوستان قرار دادند.

 

محققان دریافتند که کاربران کانادایی در صفحه های پیام 4Chan  فوق العاده فعال هستند.

 

در این مطالعه آمده است که بر اساس سرانه، كانادایی ها بیش از كاربران كشورهای دیگر، در تریبون‌های حاشیه ای پیام فرستادند که این امر” میزان فعالیت کانادایی ها را با اهداف و انگیزه های افراطی راست گرایانه به صورت آنلاین نشان می‌دهد.”

 

به گفته دیوی این امر احتمالاً نشان دهنده این است که کانادایی ها گرفتار روند افزایش جهانی افراط گرایی راست گرایانه، با الهام از کاربران آمریکایی یا اروپایی شده اند.

وی گفت که کاربران کانادایی علاقمند به موضوعات ضد مهاجران و ضد مسلمانان هستند.

دیوی گفت : ” این امر حاکی از آنست که آنها به شیوه ای كه امكان اشاعه تنفر را فراهم می كند، در برابر جهان اطراف خود عکس العمل نشان می دهند.”

 

سبک زندگی : كانادایی ها یکی از فعالترین افراط گراهای آنلاین هستند
سبک زندگی کانادایی ها : کانادایی ها گرفتار روند افزایش جهانی افراط گرایی راست گرایانه، با الهام از کاربران آمریکایی یا اروپایی شده اند

 

ادامه افزایش انتظار می‌رود

 

محققان افزایش فعالیت های افراط گرایی راست گرایانه در کانادا را در ماه های مارس و اکتبر سال 2019 نظیر حمله مساجد نیوزلند و انتخابات مجلس نمایندگان آلمان فدرال خاطر نشان کردند.

 

به گفته دیوی، قتل عام در کلیسای Christchurch که “شوک دهنده ” بود،  به اعتقاد رادیکال های کانادایی ” فرصتی برای توجیه حملات علیه مسلمانان، پرداختن به سخنرانی‌های تنفرجویانه صریح و آشکار علیه جوامع اقلیت ” بوده است.

بیماری همه گیر کووید 19 ، همراه با موج مداوم فعالیت ضد نژادپرستی، در حال حاضر خود را به عنوان یک مرحله انفجار دیگر نشان می‌دهد.

الیزا هاتگان، نئونازی سابق در تورنتو که یک سخنران و نویسنده ضد افراط گرایی شد، اظهار داشت که این بحران های دوگانه برخی افراد را وادار کرده است که با انتشار سخنان نیش دار و تئوری های توطئه به صورت آنلاین، حمله ور شوند و دیگران را مسئول بدانند.

وی در ایمیلی گفت : ” این بیماری همه گیر، مناطق امن آنها را لرزانده و به مرزهای آنها تجاوز کرده است و اکنون تحول اجتماعی که در خیابان ها به منظور اعتراض به نژادپرستی و بی عدالتی در حال وقوع است، امتیازاتی را که حق خود می‌دانستند، تغییر می دهد.”

“بنابراین صرف نظر از تعداد کانال های تنفرجوی آنلاین در سال گذشته، این تعداد در سال 2020 بی سابقه خواهد بود.”

 

این مطالعه به عنوان یک گزارش موقت و بخشی از نگاه گسترده تر به اقدامات افراطی آنلاین و آفلاین در نظر گرفته شده است و انتظار می رود سال آینده منتشر شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!
بستن
بستن