ایرانجدیدترین اخبار

نامه ۱۰ فعال مدنی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

بحران کرونا در ایران ؛ هشدار ۱۰ فعال مدنی نسبت به مرگ و میرهای جمعی هولناک ایرانیان

نامه ۱۰ فعال مدنی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

روز شنبه ششم شهریور، ۱۰ فعال مدنی ایران در نامه‌ای به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از راهکارهای ایران برای مقابله با کرونا انتقاد نمودند و از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی درخواست کردند که برای مهار شیوع کرونا در ایران به الزام ورود واکسن و انجام واکسیناسیون همه ایرانیان اقدام کنند. نامه ۱۰ فعال مدنی به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

نامه ۱۰ فعال مدنی به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان
نامه ۱۰ فعال مدنی به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

این فعالان مدنی در نامه خود به مرگ و میرهای جمعی هولناک ایرانیان، به ویژه پس از برگزاری مراسم محرم بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هشدار دادند و گفتند که طی هفته‌های آتی احتمال افزایش بیش از پیش شمار مبتلایان و کشته‌شدگان وجود دارد.

فعالان مدنی در ادامه نوشتند از آغازین روزهای شیوع کرونا سیاستی که از سوی حکومت ایران و رهبر نظام و سایر مسئولان حکومتی در پیش گرفته شد، مرحله به مرحله «شرایط هولناک کنونی» را رقم زد.

آنها در نامه نوشتند «عدم وجود تجهیزات و امکانات و توانایی لازم برای تولید واکسن داخلی و ادعای مسئولان بر خودکفایی در تولید واکسن و ممانعت از ورود واکسن معتبر جهانی در فرصت ضروری، مردم ایران را در مقابل شیوع و گسترش این ویروس کشنده، بی‌پناه کرده است.»

حکومت ایران به دستور رهبر جمهوری اسلامی در دی ماه سال گذشته، وارادات واکسن از آمریکا و انگلیس را ممنوع اعلام کرد و این موضوع با پیامدهای ناگوار و کشتار جمعی مردم کشور روبرو شد.

این نامه با اشاره به اظهارات مقامات مبنی بر آنکه تحریم‌ها مانع ورود واکسن از طریق کوواکس به کشور شد، آن را کذب و فریبکارانه خواندند.

این فعالان مدنی اظهارات برخی مقامات ایران که تحریم‌ها را مانعی برای واردات واکسن کرونا از طریق کوواکس دانسته‌اند، «کذب و فریبکارانه» عنوان کرده و نوشتند «برای مثال زمانی که آقای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، دلیل عدم ورود واکسن را تحریم اعلام کرد، کواکس رسماً اعلام کرد که هیچ منع قانونی و حقوقی برای ورود واکسن به ایران وجود ندارد.»

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، آذرماه پارسال مدعی شد ایران برای نقل وانتقال ارز مربوط به خرید واکسن به حساب سازمان جهانی بهداشت نیازمند مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکاست و این مسیر «با مانع مواجه شده است»؛ این در حالیست که تنها دو روز بعد از اظهارات همتی، ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران با رد سخنان رئیس بانک مرکزی گفت که «هیچ مشکلی» برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.

فعالان مدنی همچنین در این نامه به ناصحیح بودن و فریبکارانه بودن شمار فوتی‌های ناشی از کرونا اشاره کردند و نوشتند این راهی برای فریب نهادهای بین‌المللی و افکار عمومی است.

امضاکنندگان نامه در پایان به سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواستند که «در امر کنترل و مهار شیوع کرونا در ایران از جمله الزام ورود واکسن به میزان لازم و انجام واکسیناسیون تک تک ایرانیان اقدام جدی نمایند، در غیر این‌صورت ما در معرض یک مرگ هولناک جمعی در ایران خواهیم بود».

نرگس محمدی، جعفر پناهی، اسماعیل بخشی، محمد رسول‌اف، محمد نوری‌زاد، اکرم نقابی، جعفر عظیم‌زاده، محمد حبیبی، محمد سیف‌زاده و شهناز اکملی از جمله امضاکنندگان این نامه بودند. نامه ۱۰ فعال مدنی به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

متن کامل نامه 

نامه ۱۰ فعال مدنی به نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ؛ هشدار به مرگ جمعی ایرانیان

“خانم «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فعالان مدنی

با سلام و احترام؛

آمار مبتلایان به کرونا طی هفته‌های اخیر افزایش یافته و طی آمار رسمی اعلام شده توسط حکومت، آمار کشته‌شدگان به بیش از ۷۰۰ نفر در روز رسیده است. طی ۱۰ روز گذشته شاهد بودیم مراسم مذهبی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور برگزار شده و پیش‌بینی می‌شود طی هفته‌های آینده شاهد جهش قابل توجه آمار مبتلایان و کشته‌شدگان باشیم.

از آغازین روزهای شیوع کرونا سیاستی که از سوی حکومت ایران و رهبر نظام و سایر مسئولان حکومتی در پیش گرفته شد، مرحله به مرحله شرایط هولناک کنونی را رقم زد. متاسفانه اعلام منع ورود واکسن از آمریکا و انگلیس از سوی رهبر نظام در تاریخ ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ موجب شد تا به جای پیروی از سیاست جهانی کنترل کرونا از طریق واکسن و مرگ و میر در سایر کشورها، به همه گیری و گسترش این بیماری در ایران و افزایش مرگ و میر دامن زده شود. فعالان مدنی

عدم وجود تجهیزات و امکانات و توانایی لازم برای تولید واکسن داخلی و ادعای مسئولان بر خودکفایی در تولید واکسن و ممانعت از ورود واکسن معتبر جهانی در فرصت ضروری، مردم ایران را در مقابل شیوع و گسترش این ویروس کشنده ، بی‌پناه کرده است.

اظهارات غیرمسئولانه، کذب و فریبکارانهٔ بخش مهمی از مسئولان در این رابطه از جمله دلایل قصور و بی‌کفایتی آنها در مهار شیوع کرونا و افزایش مرگ و میر در ایران است. چنانچه برخی از این اظهارات از سوی کواکس کذب خوانده شده است. برای مثال زمانی که آقای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، دلیل عدم ورود واکسن را تحریم اعلام کرد، کواکس رسماً اعلام کرد که هیچ منع قانونی و حقوقی برای ورود واکسن به ایران وجود ندارد. فعالان مدنی

ما امضاکنندگان این نامه اعلام می‌کنیم که آمار اعلام‌شدهٔ کشته‌شدگان بر اثر ابتلا به کرونا از سوی حکومت صحیح نمی‌باشد. این نکته را آقای زالی رئیس ستاد کرونا در تهران نیز اعلام کرده‌ است. این قبیل اقدامات حکومت در راستای فریب نهادهای بین‌المللی و افکار عمومی بوده و متاسفانه یک فاجعه ملی در ایران را رقم می‌زند. همچنین اعلام می‌داریم علی‌رغم کشته شدن صدها هزار تن از هموطنان عزیزمان شاهد هستیم که همچنان واکسیناسیون مورد نیاز مردم صورت نمی‌گیرد و سیاستی جهت کنترل و مهار کرونا اتخاذ نمی‌گردد، بلکه سیاستی چون برپایی مراسم گسترده مذهبی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شدت دنبال می‌شود.

بنابراین بر اساس سیاست های نظام جمهوری اسلامی در امر کرونا و اعلام منع ورود واکسن کرونا توسط رهبر حکومت نه تنها اقدامات لازم و‌کافی برای مهار کرونا صورت نگرفته، بلکه با بی توجهی به امر واکسیناسیون و ترویج مراسم گسترده و جمعی مذهبی، سیاستی برای ابتلا و کشتار بیشتر مردم تدارک دیده می‌شود. ما بر این باوریم که سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی می‌بایست در اسرع وقت در امر کنترل و مهار شیوع کرونا در ایران از جمله الزام ورود واکسن به میزان لازم و انجام واکسیناسیون تک تک ایرانیان اقدام جدی نمایند، در غیر این‌صورت ما در معرض یک مرگ هولناک جمعی در ایران خواهیم بود”.

اسامی امضاکنندگان این نامه: شهناز اکملی، اسماعیل بخشی، جعفر پناهی، محمد حبیبی، محمد رسول‌اف، محمد سیف‌زاده، جعفر عظیم‌زاده، اکرم نقابی، محمد نوریزاد، نرگس محمدی. فعالان مدنی

لازم به ذکر است؛ به دنبال شیوع گسترده ویروس کرونا و وضعیت بحرانی این بیماری در پیک پنجم در کشور، برخی مقامات در گفتگو با رسانه ها، از مانع تراشی های تعمدی مسئولان در خصوص واردات واکسن خارجی به دلایل سیاسی و اقتصادی، پرده برداشته اند و همزمان علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، ضمن اشاره به ممنوعیت واردات واکسن کرونا و بازگرداندن کمک‌های بین‌المللی گفت که ما آمارهای مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم. همچنین مراسمات مربوط به ماه محرم در کشور لغو نشده و بدون رعایت فاصله‌گذاری با وجود شیوع سویه های جدید ویروس کرونا برگزار شد. قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی پیشتر در این خصوص گفته بود؛ “هیچ برنامه مذهبی به سبب محدودیت‌های کرونایی تعطیل نمی‌شود”. 

مقابله با کرونا        مقابله با کرونا      مقابله با کرونا      مقابله با کرونا        مقابله با کرونا      مقابله با کرونا  نهادها و سازمان‌های بین‌المللی

فعالان مدنی  کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل  کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل    کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل  میشل باشله میشل باشله میشل باشله میشل باشله میشل باشله میشل باشله

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!