جدیدترین اخبارجهان

رئیس جمهور فرانسه پس از انفجار فرودگاه کابل بدلیل ترس از داعش در نشست بغداد شرکت کرد

حضور مکرون در بغداد برای شرکت در نشست مشترک؛ انتقاد سخنگوی وزارت خارجه ایران از عدم دعوت از سوریه

رئیس جمهور فرانسه پس از انفجار فرودگاه کابل بدلیل ترس از داعش در نشست بغداد شرکت کرد

روز جمعه پنجم شهریورماه، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه وارد بغداد شد و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در فرودگاه به استقبال وی رفت. 

رئیس جمهور فرانسه پس از انفجار فرودگاه کابل بدلیل ترس از داعش در نشست بغداد شرکت کرد
رئیس جمهور فرانسه انفجار فرودگاه کابل بدلیل ترس از داعش نشست بغداد شرکت

 نشست بین‌المللی «همکاری و مشارکت» بغداد روز شنبه ۶ شهریور با حضور کشورهای عرب منطقه و کشورهایی چون ایران و ترکیه آغاز خواهد شد. ساعاتی قبل از شروع این نشست، امانوئل مکرون پس از گفت‌وگو با نخست وزیر عراق، با اشاره غیرمستقیم به حمله انتحاری گروه داعش خراسان به کابل پایتخت افغانستان و کشته شدن ده‌ها نفر، به تهدید وجودی داعش اشاره کرد و گفت «نباید از آن غافل شد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران، سعید خطیب‌زاده از سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه این کشور به عراق در روز جمعه خبر داد.

خطیب‌زاده با اشاره به استقبال ایران از ابتکار عمل منطقه‌ای از سوی عراق و با مشارکت کشورهای منطقه گفت «به عقیده ما، لازم بود سوریه نیز به عنوان همسایه مهم عراق در این نشست دعوت شود. ما در رابطه با امنیت و توسعه پایدار منطقه با رهبری سوریه در تماس هستیم.»

براساس گزارش‌ها، عراق از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده است. تاکنون علاوه بر رئیس جمهور فرانسه، حضور عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در نشست بغداد قطعی شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس تلفنی روز جمعه خود با فواد حسین وزیر خارجه عراق تاکید کرد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از این نشست با هدف افزایش دیپلماسی کاملا حمایت می‌کند.

دولت عراق در ماه‌های اخیر تلاش کرده است تا با نقش میانجی‌گری خود، تنش‌های میان ایران و عربستان را کاهش دهد. در همین راستا نیز نشست مشترکی با حضور نمایندگان کشورهای مصر و ایران برگزار کرده است.

هدف نشست «همکاری و مشارکت» کاهش تنش‌ها میان عربستان و ایران و همچنین عربستان و متحدان عرب این کشور است.

در سال ۱۳۹۶، در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران و همچنین اختلافات بر سر جنگ داخلی یمن، روابط دیپلماتیک این دو کشور شدیداً کاهش پیدا کرده است.

مصطفی الکاظمی      مصطفی الکاظمی      مصطفی الکاظمی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!