جدیدترین اخبارجهان

نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد

سفر بنت به واشینگتن با «برنامه‌ای جدید برای متوقف ساختن ایران»

نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد

به دنبال آغاز سفر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن در روز سه شنبه، یک مقام ارشد سیاسی از برنامه جدید نفتالی بنت در مورد امور ایران و ارائه آن به جو باید رئیس جمهور آمریکا خبر داد. نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد

نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد
نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای

به گفته این مقام، اسرائیل در سه ماه اخیر مسائل ایران را بررسی و طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای این کشور آماده کرده است.

نفتالی بنت نیز در نشست روز یکشنبه خود از ارائه طرح جدید به آمریکا در سفر خود به واشنگتن اشاره کرد، اما توضیح بیشتری نداد. اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا طرح پیشنهادی مربوط به عدم بازگشت آمریکا به برجام و مهار ایران باشد.

مقامات اسرائیلی روز دوشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفتند عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل برای جلوگیری از اقدامات ایران کافی نبوده و کار به جایی رسیده که ایران در بازه زمانی کوتاهی به مواد مورد نیاز تولید بمب اتم دست پیدا خواهد کرد.

شش ماه پیش به دنبال هشدارهای بنیامین نتانیاهو به احتمال بازگشت دولت جو بایدن به مذاکرات احیای برجام، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، به دولت آمریکا گفت که احیای برجام به منزله آغاز جنگ اسرائیل علیه ایران است؛ اما یائیر لاپید، وزیر خارجه دولت کنونی، در دیداری با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، تاکید کرد که این دولت اختلافات با آمریکا را پشت درهای بسته مطرح می‌کند، نه در برابر میکروفون‌ها.

مقامات اسرائیلی معتقدند که نفتالی بنت زمانی بر طرح راهبردی و ارائه آن به بایدن تاکید داشت که احتمال از سرگیری مذاکرات احیای برجام وجود داشت. اما اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده که سخت‌گیری دولت کنونی ایران، خود مانعی بر سر راهِ به سرانجام رسیدنِ این مذاکرات است.

به گفته دولت اسرائیل، سفر نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن علاوه بر مسئله ایران برای تنظیم دوباره روابط و از سرگیری حمایت دو حزبی در آمریکا از اسرائیل خواهد بود. دولت بنت معتقد است که بنیامین نتانیاهو ماهیت روابط اسرائیل را عمدتا به مناسبات با دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان آمریکا محدود کرده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهارات روز دوشنبه خود گفت اسرائیل یکی از متحدان مهم آمریکاست، اما دولت بایدن می‌گوید که ایران خودش باید برای بازگشت به برجام تصمیم بگیرد و تحریم‌ها همچنان علیه این کشور پابرجاست. نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد

نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای را ارائه می دهد
نخست وزیر اسرائیل در سفر به واشنگتن استراتژی توقف ایران بدون توافق هسته ای

حسین امیرعبداللهیان که وزیر پیشنهادی رئیسی برای وزارت خارجه می‌باشد، در سخنان خود در مجلس برای گرفتن رای اعتماد گفت که از میز مذاکره نخواهد گریخت اما وزارت خارجه را به برجام گره نمی‌زند.

مقام‌های دیگر جمهوری اسلامی نیز در اظهاراتی اعلام کردند که بحث عدم مذاکره مطرح نیست و مذاکرات ادامه خواهد یافت، زمان به نفع برجام نیست اما ایران اجازه نخواهد داد که مذاکرات فرسایشی شود و در صورت بازگشت آمریکا به برجام، ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

نفتالی بنت معتقد است که با پیشرفت گسترده ایران در برنامه‌های هسته‌ای خود، بازگشت به برجام دیگر معنایی ندارد؛ زیرا با وجود احیای این مذاکرات و برداشته شدن تحریم‌ها، باز هم ایران به منافع زیادی رسیده است.

به دنبال آغاز سفر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن در روز سه شنبه، یک مقام ارشد سیاسی از برنامه جدید نفتالی بنت در مورد امور ایران و ارائه آن به رئیس جمهور آمریکا خبر داد. به گفته این مقام، اسرائیل در سه ماه اخیر مسائل ایران را بررسی و طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای این کشور آماده کرده است. نفتالی بنت نیز در نشست روز یکشنبه خود از ارائه طرح جدید به آمریکا در سفر خود به واشنگتن اشاره کرد، اما توضیح بیشتری نداد. اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا طرح پیشنهادی مربوط به عدم بازگشت آمریکا به برجام و مهار ایران باشد. مقامات اسرائیلی روز دوشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفتند عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل برای جلوگیری از اقدامات ایران کافی نبوده و کار به جایی رسیده که ایران در بازه زمانی کوتاهی به مواد مورد نیاز تولید بمب اتم دست پیدا خواهد کرد. شش ماه پیش به دنبال هشدارهای بنیامین نتانیاهو به احتمال بازگشت دولت جو بایدن به مذاکرات احیای برجام، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، به دولت آمریکا گفت که احیای برجام به منزله آغاز جنگ اسرائیل علیه ایران است؛ اما یائیر لاپید، وزیر خارجه دولت کنونی، در دیداری با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، تاکید کرد که این دولت اختلافات با آمریکا را پشت درهای بسته مطرح می‌کند، نه در برابر میکروفون‌ها.

مقامات اسرائیلی معتقدند که نفتالی بنت زمانی بر طرح راهبردی و ارائه آن به بایدن تاکید داشت که احتمال از سرگیری مذاکرات احیای برجام وجود داشت. اما اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده که سخت‌گیری دولت کنونی ایران، خود مانعی بر سر راهِ به سرانجام رسیدنِ این مذاکرات است. به گفته دولت اسرائیل، سفر نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن علاوه بر مسئله ایران برای تنظیم دوباره روابط و از سرگیری حمایت دو حزبی در آمریکا از اسرائیل خواهد بود. دولت بنت معتقد است که بنیامین نتانیاهو ماهیت روابط اسرائیل را عمدتا به مناسبات با دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان آمریکا محدود کرده بود.  ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهارات روز دوشنبه خود گفت اسرائیل یکی از متحدان مهم آمریکاست، اما دولت بایدن می‌گوید که ایران خودش باید برای بازگشت به برجام تصمیم بگیرد و تحریم‌ها همچنان علیه این کشور پابرجاست. حسین امیرعبداللهیان که وزیر پیشنهادی رئیسی برای وزارت خارجه می‌باشد، در سخنان خود در مجلس برای گرفتن رای اعتماد گفت که از میز مذاکره نخواهد گریخت اما وزارت خارجه را به برجام گره نمی‌زند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!