جدیدترین اخبارجهان

رابرت مالی : سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است

هشدار مجدد سه قدرت اروپایی به ایران برای از سرگیری مذاکرات برجام

رابرت مالی : سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با پولیتیکو گفت به دلیل عدم تعامل ایران، سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است و احیای این توافق هسته‌ای چیزی نیست که ما بتوانیم آن را کاملا در اختیار داشته باشیم.

رابرت مالی : سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است
رابرت مالی : سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است

به گزارش تهرانتو نیوز به نقل از پولیتیکو ؛

رابرت مالی در سخنان خود به اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی در منطقه اشاره کرد و گفت: «صرفنظر از اقدام‌های تحریک‌آمیز ایران در منطقه، اگر پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ادامه یابد و به اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ادامه دهد، جهت‌گیری عوض می‌شود و به سمت توافق نخواهد رفت.»

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تردید به بازگشت ایران به برجام منطقی است و باید خود را برای جهانی که ایران قصد بازگشت به برجام را ندارد، آماده کنیم.

رابرت مالی در ادامه از طرح‌های احتمالیِ به نتیجه نرسیدن توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا سخن گفت؛ یکی از این طرح‌ها، امضای توافقی کاملا جداگانه با مفاد متفاوت از برجام از سوی این دو کشور است. طرح احتمالی دیگر نیز آماده کردن دور جدیدی از واکنش‌های تنبیهی علیه ایران با همکاری اتحادیه اروپا خواهد بود.

در توافق هسته‌ای موسوم به برجام در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی، ایران پذیرفت اکثر فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در ازای آن تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شوند، اما در ۸ مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا از برجام خارج شد و به دنبال آن خواهان توافقی فراتر از برنامه‌های هسته ای ایران شد.

به دنبال آن دونالد ترامپ برای کنترل فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران، سیاست فشار حداکثری علیه این کشور را روی کار آورد؛ در پی اقدام رئیس جمهور وقت آمریکا، ایران نیز از توافقات و تعهدات خود در برجام کنار کشید و فعالیت‌های خود را گسترده‌تر کرد.

از ۲۱ ژوئن ۲۰۲۱ شش دور مذاکرات احیای برجام با حضور ایران و کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و همچنین حضور غیرمستقیم آمریکا صورت گرفت. با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، این مذاکرات متوقف شد و به نتیجه‌ای نرسید.

تاکنون تاریخی برای دور هفتم مذاکرات احیای برجام تعیین نشده است.

اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را مبنی بر تولید اورانیوم فلزی با خلوص ۲۰ درصد و همچنین افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصد از سوی ایران ارائه داده است.

به دنبال این گزارش، وزارت خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، ۱۹ آگوست ۲۰۲۱ در بیانیه‌ای از اهداف هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه، سه کشور با اشاره به عدم تمدید توافق نظارتی ایران با آژانس گفتند این اقدامات صورت گرفته از سوی جمهوری اسلامی دو گام کلیدی برای رسیدن به صلاح هسته‌ای است و این نگرانی آنها را بیشتر کرده است.

نماینده ویژه دولت آمریکا  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی    نماینده ویژه دولت آمریکا  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی   نماینده ویژه دولت آمریکا 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی    نماینده ویژه دولت آمریکا    آژانس بین‌المللی انرژی اتمی      آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با پولیتیکو گفت به دلیل عدم تعامل ایران، سرنوشت برجام با علامت سوال بزرگی روبرو است و احیای این توافق هسته‌ای چیزی نیست که ما بتوانیم آن را کاملا در اختیار داشته باشیم. به گزارش تهرانتو نیوز به نقل از پولیتیکو ؛ رابرت مالی در سخنان خود به اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی در منطقه اشاره کرد و گفت: «صرفنظر از اقدام‌های تحریک‌آمیز ایران در منطقه، اگر پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ادامه یابد و به اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ادامه دهد، جهت‌گیری عوض می‌شود و به سمت توافق نخواهد رفت.» به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تردید به بازگشت ایران به برجام منطقی است و باید خود را برای جهانی که ایران قصد بازگشت به برجام را ندارد، آماده کنیم.

رابرت مالی در ادامه از طرح‌های احتمالیِ به نتیجه نرسیدن توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا سخن گفت؛ یکی از این طرح‌ها، امضای توافقی کاملا جداگانه با مفاد متفاوت از برجام از سوی این دو کشور است. طرح احتمالی دیگر نیز آماده کردن دور جدیدی از واکنش‌های تنبیهی علیه ایران با همکاری اتحادیه اروپا خواهد بود. در توافق هسته‌ای موسوم به برجام در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی، ایران پذیرفت اکثر فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در ازای آن تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شوند، اما در ۸ مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا از برجام خارج شد و به دنبال آن خواهان توافقی فراتر از برنامه‌های هسته ای ایران شد. به دنبال آن دونالد ترامپ برای کنترل فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران، سیاست فشار حداکثری علیه این کشور را روی کار آورد؛ در پی اقدام رئیس جمهور وقت آمریکا، ایران نیز از توافقات و تعهدات خود در برجام کنار کشید و فعالیت‌های خود را گسترده‌تر کرد.

از ۲۱ ژوئن ۲۰۲۱ شش دور مذاکرات احیای برجام با حضور ایران و کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و همچنین حضور غیرمستقیم آمریکا صورت گرفت. با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، این مذاکرات متوقف شد و به نتیجه‌ای نرسید. تاکنون تاریخی برای دور هفتم مذاکرات احیای برجام تعیین نشده است. اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را مبنی بر تولید اورانیوم فلزی با خلوص ۲۰ درصد و همچنین افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصد از سوی ایران ارائه داده است. به دنبال این گزارش، وزارت خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، ۱۹ آگوست ۲۰۲۱ در بیانیه‌ای از اهداف هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه، سه کشور با اشاره به عدم تمدید توافق نظارتی ایران با آژانس گفتند این اقدامات صورت گرفته از سوی جمهوری اسلامی دو گام کلیدی برای رسیدن به صلاح هسته‌ای است و این نگرانی آنها را بیشتر کرده است. برنامه‌های موشکی ایران برنامه‌های موشکی ایران برنامه‌های موشکی ایران

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!