جدیدترین اخبارجهان

بلینکن هشدار داد که اقدامات ایران خطر عمیق تر شدن بحران هسته ای و انزوای بیشتر برای ایران را در پی دارد

نماینده آمریکا در امور ایران گفت پیام قطعنامه شورای حکام به ایران روشن است تنها یک راه برای خروج از انزوا و بحران هسته‌ای وجود دارد

آنتونی بلینکن هشدار داد که اقدامات ایران خطر عمیق تر شدن بحران هسته ای و انزوای بیشتر برای ایران را در پی دارد

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه پس از اینکه ایران دوربین‌های نظارتی بر برنامه هسته‌ای‌ را خاموش کرد گفت که این کشور خود را در معرض خطر انزوای بیشتر و تشدید تنش‌ها قرار داده است.

آنتونی بلینکن در بیانیه ای گفت که اقدامات ایران تهدیدی برای احیای احتمالی توافق هسته ای شش جانبه ۲۰۱۵ است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت تنها نتیجه چنین مسیری، تشدید بحران هسته‌ای و انزوای بیشتر اقتصادی و سیاسی برای ایران خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعات اولیه روز پنجشنبه اعلام کرد که حذف ۲۷ دوربین نظارتی که توسط ناظر هسته‌ای سازمان ملل برای نظارت بر فعالیت‌های تهران استفاده می‌شد، می‌تواند «ضربه مهلکی» به مذاکرات احیای یک توافق تاریخی وارد کند.

بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک روز پس از آن منتشر می‌شود که شورای حکام آژانس با اکثریت قاطع از ماموریت ضروری پادمان مواد هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای حمایت کردند و تهران را به دلیل عدم همکاری با این نهاد ناظر محکوم نمودند.

آنتونی بلینکن گفت که پاسخ اولیه ایران به جای پرداختن به مسائل مطرح شده در قطعنامه تهدید به اقدامات هسته ای تحریک آمیز بیشتر و کاهش شفافیت بود.

او گفت ایران باید با آژانس همکاری کند و در پاسخ به سؤالات آژانس اطلاعات معتبر فنی ارائه دهد که تنها راه حذف این مسائل پادمانی از دستور کار شورای حکام است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که ایالات متحده همچنان متعهد به بازگشت متقابل به اجرای کامل توافق هسته‌ای می‌باشد و «آماده است تا بر اساس تفاهماتی که طی ماه ها با متحدان اروپایی خود در وین مذاکره کرده ایم، توافقی را به نتیجه برسانیم.»

در همین حال رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران گفت پیام شورای حکام به ایران در خصوص لزوم انجام تعهدات پادمانی که جدا از توافق هسته ای است، کاملا روشن بود. «این مسئله سیاسی نیست؛ به محض اینکه آژانس اطلاعات فنی معتبر مورد نیاز خود را دریافت کند، شورای حکام نیازی به اقدام بیشتر در مورد این موضوعات نخواهد دید.»

رابرت مالی همچنین تاکید کرد که آنها آماده بازگشت فوری دوجانبه به پایبندی کامل به توافق ۲۰۱۵ هستند، اما ایران «باید تصمیم بگیرد که خواسته های خارج از برجام خود را کنار بگذارد» و با توافق وین که از ماه مارس در دسترس است موافقت کند.

مالی افزود «ایران راهی برای خروج از بحران هسته‌ای که ایجاد کرده است دارد: با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل مسائل پادمان باقی‌مانده همکاری نماید و با بازگشت به برجام موافقت کند، تا نگرانی‌های مبرم بین‌المللی در مورد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را برطرف سازد و به لغو تحریم‌های آمریکا دست یابد. انتخاب با آنهاست.»

برنامه هسته‌ای ایران  خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس  برنامه هسته‌ای ایران  خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس  برنامه هسته‌ای ایران  خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا