جدیدترین اخبارجهان

بازداشت سه ایرانی مقیم آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

سه ایرانی ساکن فلوریدا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شدند

بازداشت سه ایرانی مقیم آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

دادگاهی در فلوریدا سه ایرانی مقیم آمریکا را به اتهام پولشویی، ارتکاب جرم علیه آمریکا از طریق دور زدن تحریم‌ها، کلاهبرداری اینترنتی، قاچاق کالا از آمریکا به ایران و اظهارات کذب در بازجویی بازداشت کرد. بازداشت سه ایرانی مقیم آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

بازداشت سه ایرانی مقیم آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران
بازداشت سه ایرانی مقیم آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

وبسایت وزارت دادگستری آمریکا نوشت، متهمان محمد فقیهی ۵۲ ساله، همسرش فرزانه مدرسی ۵۳ ساله و فائزه فقیهی ۵۰ ساله شرکت «اکسپرس ژن» را در فلوریدا اداره می‌کردند.

محمد فقیهی، استادیار سابق گروه روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه میامی به همراه فرزانه مدرسی و فائزه فقیهی [همسر و خواهر او] از اکتبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۲۰، از طریق حساب‌هایی در مالزی، چین، سنگاپور، ترکیه و امارات متحده عربی دریافت مالی «وایر ترانسفر» سه میلیون و پانصد هزار دلاری داشتند.

این پول برای خرید تجهیزات توالی‌یابی ژنتیکی و بدون کسب مجوز از وزارت خزانه‌داری آمریکا هزینه شده و به ایران ارسال شده است. فائزه فقیهی مدیریت شرکت اکسپرس جین را برعهده دارد.

فقیهی در راه بازگشت از ایران در فرودگاه میامی توسط افسران گمرک و حفاظت مرزی بازجویی شد و در کیف او ۱۷ ظرف شیشه‌ای از مواد بیولوژیکی مخفی شده در زیر کیسه‌های یخ یافت شد. با وجود آنکه محمد فقیهی در بازجویی مدعی شد که سفر او به ایران کاری نبوده و کار پژوهشی انجام نداده است، مستندات ارائه شده به دادگاه خلاف آن را ثابت کرد و نشان داد که فقیهی مدیر یک آزمایشگاه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نام «درمانگاه تخصصی ژنتیک دکتر فقیهی» است.

متهمان پرونده برای نخستین بار در تاریخ ۲۳ شهریور ماه در دادگاه فدرال میامی حاضر شدند و جلساتِ قبل از بازداشت موقت این سه نفر در ۲۴ شهریور در این دادگاه برگزار می‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا، نیز در بیانیه‌ای از حکم ۶۳ ماه زندان و ۳ سال آزادی تحت نظر یک ایرانی دیگر به نام مهرداد انصاری به اتهام تهیه قطعات حساس نظامی برای جمهوری اسلامی و نقص تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد. قطعات یاد شده، در سلاح‌های هسته‌ای، جنگ‌افزارهای الکترونیکی، موشک‌های هدایت‌شونده و تجهیزات رادیویی، راداری و نظارتی به‌کار گرفته می‌شوند.

وزیر پیشین راه و شهرسازی ایران، عباس آخوندی پیش‌تر در اظهاراتی گفته بود که دورزدن تحریم‌های آمریکا برای ایران ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه داشته است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!