جدیدترین اخبارجهان

آلمانی‌ها برای تعیین جانشین مرکل روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی می‌روند

آلمانی‌ها در یک رقابت تنگاتنگ جانشین مرکل را انتخاب خواهند کرد

آلمانی‌ها برای تعیین جانشین مرکل روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی می‌روند

آلمانی‌ها روز یکشنبه در حالی در یک انتخابات ملی با رقابت‌های تنگاتنگ غیرقابل‌پیش‌بینی شرکت خواهند کرد که حزب سوسیال‌دموکرات چپ-مرکز (SPD) چالش‌های بزرگی برای بازنشسته کردن صدراعظم آنگلا مرکل از حزب محافظه‌کار تحمیل کرده است. آلمانی‌ها برای تعیین جانشین مرکل روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی می‌روند

آلمانی‌ها برای تعیین جانشین مرکل روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی می‌روند
آلمانی‌ها برای تعیین جانشین مرکل روز یکشنبه پای صندوق‌های رأی می‌روند

آنگلا مرکل از سال ۲۰۰۵ قدرت را در دست داشته است اما قصد او برای کناره‌گیری پس از انتخابات، این رأی‌گیری را به یک رویداد تحول بخش عصر حاضر تبدیل می‌کند که مسیر آینده بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را تعیین خواهد کرد.

چنددستگی رأی‌دهندگان به این معناست که احزاب پیشتاز پس از انتخابات تلاش خواهند کرد تا پیش از آغاز هرگونه مذاکرات درباره ائتلاف رسمی ابتدا در مورد رویکرد و دیدگاه یکدیگر گمانه‌زنی کنند که این روند ممکن است ماه‌ها طول بکشد و مرکل ۶۷ ساله را در نقش سرپرست دولت نگه دارد.

آرمین لاشت (Armin Laschet) نامزد انتخاباتی محافظه‌کاران از حوزه انتخاباتی مشترک با مرکل در شهر آخن روز شنبه گفت که ائتلاف چپ‌ها به پیشگامی حزب سوسیال‌دموکرات چپ-مرکز همراه با حزب سبزها و حزب چپ رادیکال لینکه (Linke) موجب بی‌ثباتی اروپا خواهد شد.

لاشت که ۶۰ ساله است گفت «آنها می‌خواهند که ما را از ناتو خارج کنند، آنها این ائتلاف را نمی‌خواهند، آنها یک جمهوری دیگر می‌خواهد.» «من نمی‌خواهم که حزب لینکه جایی در دولت بعدی داشته باشد.»

نامزد انتخاباتی که با لاشت رقابت می‌کند اولاف شولزوف (Olaf Scholzof) از حزب سوسیال‌دموکرات و وزیر دارایی کابینه مرکل در ائتلاف چپ-راست است که برنده هر سه مناظره تلویزیونی بین نامزدهای انتخاباتی پیشتاز بوده است.

شولز، ۶۳ ساله ائتلاف چپ‌گرا با احزاب چپ را منتفی ندانسته است اما گفت که عضویت در ناتو خط قرمز حزب سوسیال‌دموکرات می‌باشد.

متحدان برلین در اروپا و فراتر از آن، ممکن است ناچار باشند پس‌ازاین کارزار انتخاباتی متمرکز بر مسائل داخلی آلمان ماه‌ها منتظر بمانند تا ببینند که آیا دولت جدید آلمان آمادگی دارد که در حد موردنظر آنها به مسائل خارجی بپردازد یا خیر.

افق سیاسی ازهم‌گسیخته به معنای محتمل بودن یک ائتلاف سه‌جانبه است. آخرین نظرسنجی از یک پیشتازی جزئی برای سوسیال‌دموکرات‌ها خبر می‌دهد اما محافظه‌کاران در روزهای آخر از فاصله خود کاسته‌اند و بسیاری از رأی‌دهندگان در نظرسنجی هنوز تصمیم مشخصی نداشتند.

در محتمل‌ترین سناریوهای ائتلاف یکی از احزاب سوسیال‌دموکرات یا محافظه‌کار CDU/CSU {هرکدام که پیشتاز باشد} با حزب سبزها و حزب لیبرال دموکرات آزاد (FDP) ائتلاف تشکیل خواهد داد.

شولز به طرفداران خود در حوزه انتخاباتی پوتسدام در نزدیکی برلین گفت که هنوز امیدوار است که سوسیال‌دموکرات‌ها و سبزها اکثریت آراء را به دست آوردند تا بدون نیاز به شریک سوم به‌تنهایی قدرت را در دست بگیرند.

شولز گفت «هرچقدر که حزب سوسیال‌دموکرات قوی‌تر باشد تشکیل یک ائتلاف آسان‌تر خواهد بود.» «من نمی‌دانم که چه شرایطی امکان‌پذیر خواهد بود اما شاید امکان داشته باشد که به‌عنوان‌مثال یک ائتلاف حزب سوسیال‌دموکرات با حزب سبزها تشکیل شود. معتقدم که این ائتلاف امکان‌پذیر است. خواهیم دید.»

هر دو حزب محافظه‌کار و سوسیال‌دموکرات «بسته وام تحت ضمانت اتحادیه» اروپایی را رد کرده‌اند و می‌خواهند که تضمین شود که وام اتحادیه اروپا برای تأمین مالی بسته احیاء اقتصادی [ویروس کرونا] به‌صورت تک موردی باقی خواهد ماند و تکرار نخواهد شد.

حزب سوسیال‌دموکرات درباره اتخاذ گام‌هایی در جهت تلفیق سیاست‌های مالی [کشورهای اتحادیه اروپا] صحبت کرده است.

حزب سبزها طرفدار یک سیاست مالی مشترک اروپایی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در محیط‌زیست، پژوهش، زیرساخت و آموزش است.

حزب سبز    صدراعظم آنگلا مرکل  حزب سبز   صدراعظم آنگلا مرکل    حزب سبز

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!