جدیدترین اخبارجهان

رئیس‌جمهور جدید اسرائیل و پادشاه اردن بصورت محرمانه دیدار کردند

دیدار محرمانه رئیس جمهور اسرائیل و پادشاه اردن

رئیس‌جمهور جدید اسرائیل و پادشاه اردن بصورت محرمانه دیدار کردند

اسحاق هرتسوگ، رئیس جمهور جدید اسرائیل به طور محرمانه به امان سفر کرد و با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن دیدار کرد. رئیس‌جمهور جدید اسرائیل و پادشاه اردن بصورت محرمانه دیدار کردند

رئیس‌جمهور جدید اسرائیل و پادشاه اردن بصورت محرمانه دیدار کردند
رئیس‌جمهور جدید اسرائیل و پادشاه اردن بصورت محرمانه دیدار کردند

براساس گزارش‌ها، این دیدار به دعوت پادشاه اردن در هفتم شهریور در کاخ سلطنتی صورت گرفت و رسانه‌های اسرائیلی این خبر را یک هفته پس از بازگشت رئیس جمهور اسرائیل منتشر کردند.

به گفته سیاستمداران اسرائیلی، دربار اردن روابط خود را با ایران بیش از پیش گسترش داده و این در حالی است که در سال‌های اخیر روابط این کشور با دولت اسرائیل ضعیف شده است.

دفتر ریاست جمهوری اسرائیل اعلام کرد که اسحاق هرتسوگ و ملک عبدالله دوم در مورد مسائلی چون روابط دو جانبه و منطقه‌ای، دادوستد بازرگانی، کشاورزی و همکاری در حوزه انرژی و محیط زیست گفت‌وگو کردند.

دربار اردن تا کنون از مسائل بحث شده در این نشست حرفی به میان نیاورده‌ است.

چند ماه پیش، نیروهای امنیتی اسرائیل، هیئت همراه ولیعهد اردن را تفتیش کردند و محافظین وی را کاهش دادند. این امر منجر به نارضایتی ولیهد اردن شد و به دنبال آن این کشور اجازه عبور هواپیمای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل را نداد و سفر سیاسی نتانیاهو به امارات لغو شد. به دنبال آن نیز اردن زمین‌های رهن داده شده به اسرائیل در زمان قرارداد صلح میان این دو کشور را پس گرفت و این قرارداد را تمدید نکرد.

اردن هم اکنون گریبا‌نگیر بحران اقتصادی ناشی از کرونا و کاهش حق‌آبه خود از آب‌های مشترک میان اردن و اسرائیل است؛ این کشور اعلام کرده که این امر موجب اثرات نامطلوب بر کشاورزی شده است.

این موضوعات منجر شد که دربار اردن از عملکردهای منطقه‌ای و رفتارهای شخصی بنیامین نتانیاهو ابراز ناخشنودی کند. با وجود روابط سرد این دو کشور در سال‌های اخیر، اردن از ۱۹۹۴ تا کنون روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل حفظ کرده است.

با روی کار آمدن دولت نفتالی بنت، این نخست وزیر اعلام کرد که روابط خود با اردن را بهبود خواهد بخشید و با پادشاه این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

رئیس جمهور اسرائیل در گفت‌وگو با رسانه‌ها، اردن را کشوری بسیار مهم خواند و ملک عبدالله دوم را پادشاهی تراز اول و مهم در منطقه دانست.

پادشاه اردن اخیرا با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و همچنین عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار کرده است.

نفتالی بنت در دیدار اخیر خود با رئیس جمهور آمریکا، طرح تشکیل ناتوی خلیج فارس را به میان آورد، که اسرائیل خواهان عضویت کشور اردن در این طرح و مهار سیاست‌های منمطقه‌ای و بین‌المللی ایران است، اما اردن تا کنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!