جدیدترین اخبارجهان

سیدحسن نصرالله: دومین کشتی حامل سوخت ایران بزودی راهی بیروت می‌شود

سیدحسن نصرالله با وجود انتقادهای گسترده، از ارسال محموله دوم سوخت از ایران خبر می‌دهد

سیدحسن نصرالله: دومین کشتی حامل سوخت ایران بزودی راهی بیروت می‌شود

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخرانی خود در شبکه المنار تحت حمایت حزب‌الله در شامگاه یکشنبه ۲۲ آگوست، از ارسال دومین محموله سوخت از ایران به لبنان خبر داد و گفت این اقدام با هدف کمک به مردم لبنان و کاهش مشقت‌های آنهاست.

 سیدحسن نصرالله مدعی شد که بحث سر یک یا دو کشتی نیست و تا زمانی که لبنان به سوخت نیاز داشته باشد، به این کار ادامه می‌دهند.

سیدحسن نصرالله: دومین کشتی حامل سوخت ایران بزودی راهی بیروت می‌شود
سیدحسن نصرالله: دومین کشتی حامل سوخت ایران بزودی راهی بیروت می‌شود

پس از سخرانی هفته گذشته دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر اعزام نخستین محموله سوخت از ایران به خاک لبنان، واکنش‌ها و انتقادات زیادی را از سوی سیاستمداران لبنانی از جمله سعد حریری، رهبر حزب المستقبل لبنان به همراه داشت.

سعد حریری در واکنش به اظهارات دبیرکل حزب‌الله، آن را برای لبنان مخاطره‌آمیز دانست و دلیل بحران سوخت در لبنان را قاچاق سوخت به سوریه اعلام کرد و از سیدحسن نصرالله خواست به جای منت گذاشتن بر سر مردم به خاطر ورود سوخت از ایران، جلوی قاچاق آن را بگیرد.

سمیر جعجع، رهبر فالانژهای حزب القیاده اللبنانیه، خطاب به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان حامی حزب‌الله گفت پس از آنکه امور سیاسی، نظامی و امنیتی را در اختیار حزب‌الله گذاشتید، حالا اجازه می‌دهید این سازمان امور اقتصادی کشور را در دست بگیرند؟

سامی جمیل، رهبر حزب کتائب لبنان نیز اظهار کرد که اقدام حزب‌الله به زودی لبنان را زیر بار تحریم خواهد برد.

سیدحسن نصرالله در سخنرانی اخیر خود در پاسخ به این انتقادها گفت که او از مقام‌های لبنان درخواست کرد که معامله سوخت با ایران را با لیره لبنانی انجام دهند اما آنها مخالفت کردند و گفتند با این کار آمریکا لبنان را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد.

کمی پس از اعزام اولین محموله سوخت از ایران به لبنان، دوروثی شیا، سفیر آمریکا در لبنان، به رئیس جمهور لبنان طرح واردات سوخت را ارائه داد ولی دولت لبنان از آن استقبال نکرد. زیرا پولی برای خرید آن نداشت. بر اساس این طرح، گاز با کشتی از مصر به بندر عقبه در ساحل دریای سرخ در جنوب اردن ارسال و از آنجا از راه زمینی به سوریه و لبنان منتقل می‌شود.

در حالی ایران محموله‌های سوخت خود را برای لبنان ارسال می‌کند که مردم ایران در چهار دهه گذشته با بحران اقتصادی، فسادهای حکومتی، تورم بالا، وضع بد معیشت مردم، اعتراضات مردمی و بحران کرونا روبرو بوده است.

اقدام اخیر ایران مبنی بر ارسال سوخت به لبنان با واکنش‌های داخلی روبرو شده است. زیرا دولت لبنان پولی در بساط ندارد که بتواند محصولات نفتی خریداری کند و ورشکسته است.

احمد زیدآبادی، روزنامه نگار، خطاب به مسئولان دولت ایران گفت:«اگر (ارسال سوخت به لبنان) هبه است، با کدام مجوز، دارایی‌های مردم تحت فشار ایران، به کشور دیگری اهدا می‌شود؟»

حکومت ایران رسما اعزام محموله‌های سوختی به لبنان را تایید نکرده است، اما وبسایت نورنیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که بازرگانان شیعی لبنانی پول این محموله را پرداخت کرده‌اند.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخرانی خود در شبکه المنار تحت حمایت حزب‌الله در شامگاه یکشنبه ۲۲ آگوست، از ارسال دومین محموله سوخت از ایران به لبنان خبر داد و گفت این اقدام با هدف کمک به مردم لبنان و کاهش مشقت‌های آنهاست. سیدحسن نصرالله مدعی شد که بحث سر یک یا دو کشتی نیست و تا زمانی که لبنان به سوخت نیاز داشته باشد، به این کار ادامه می‌دهند. پس از سخرانی هفته گذشته دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر اعزام نخستین محموله سوخت از ایران به خاک لبنان، واکنش‌ها و انتقادات زیادی را از سوی سیاستمداران لبنانی از جمله سعد حریری، رهبر حزب المستقبل لبنان به همراه داشت. سعد حریری در واکنش به اظهارات دبیرکل حزب‌الله، آن را برای لبنان مخاطره‌آمیز دانست و دلیل بحران سوخت در لبنان را قاچاق سوخت به سوریه اعلام کرد و از سیدحسن نصرالله خواست به جای منت گذاشتن بر سر مردم به خاطر ورود سوخت از ایران، جلوی قاچاق آن را بگیرد. سمیر جعجع، رهبر فالانژهای حزب القیاده اللبنانیه، خطاب به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان حامی حزب‌الله گفت پس از آنکه امور سیاسی، نظامی و امنیتی را در اختیار حزب‌الله گذاشتید، حالا اجازه می‌دهید این سازمان امور اقتصادی کشور را در دست بگیرند؟ سامی جمیل، رهبر حزب کتائب لبنان نیز اظهار کرد که اقدام حزب‌الله به زودی لبنان را زیر بار تحریم خواهد برد.

سیدحسن نصرالله در سخنرانی اخیر خود در پاسخ به این انتقادها گفت که او از مقام‌های لبنان درخواست کرد که معامله سوخت با ایران را با لیره لبنانی انجام دهند اما آنها مخالفت کردند و گفتند با این کار آمریکا لبنان را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد. کمی پس از اعزام اولین محموله سوخت از ایران به لبنان، دوروثی شیا، سفیر آمریکا در لبنان، به رئیس جمهور لبنان طرح واردات سوخت را ارائه داد ولی دولت لبنان از آن استقبال نکرد. زیرا پولی برای خرید آن نداشت. بر اساس این طرح، گاز با کشتی از مصر به بندر عقبه در ساحل دریای سرخ در جنوب اردن ارسال و از آنجا از راه زمینی به سوریه و لبنان منتقل می‌شود. در حالی ایران محموله‌های سوخت خود را برای لبنان ارسال می‌کند که مردم ایران در چهار دهه گذشته با بحران اقتصادی، فسادهای حکومتی، تورم بالا، وضع بد معیشت مردم، اعتراضات مردمی و بحران کرونا روبرو بوده است.

احمد زیدآبادی روزنامه نگار    احمد زیدآبادی روزنامه نگار    رهبر حزب کتائب لبنان رهبر حزب کتائب لبنان اقدام اخیر ایران مبنی بر ارسال سوخت به لبنان با واکنش‌های داخلی روبرو شده است. زیرا دولت لبنان پولی در بساط ندارد که بتواند محصولات نفتی خریداری کند و ورشکسته است. احمد زیدآبادی، روزنامه نگار، خطاب به مسئولان دولت ایران گفت:«اگر (ارسال سوخت به لبنان) هبه است، با کدام مجوز، دارایی‌های مردم تحت فشار ایران، به کشور دیگری اهدا می‌شود؟» حکومت ایران رسما اعزام محموله‌های سوختی به لبنان را تایید نکرده است، اما وبسایت نورنیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که بازرگانان شیعی لبنانی پول این محموله را پرداخت کرده‌اند. دومین کشتی سوخت ایران دومین کشتی سوخت ایران    میشل عون رئیس جمهوری    میشل عون رئیس جمهوری میشل عون رئیس جمهوری

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!