جدیدترین اخبارجهان

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایران اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی تاسیسات کرج را نداد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی تاسیسات کرج را نداده / ایران میگوید گزارش آژانس فراتر از توافق مشترک اخیر است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی : عدم اجازه ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی تاسیسات کرج

در پی انتشار خبری از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر عدم اجازه ایران برای ورود کارشناسان آژانس به برخی تاسیسات به منظور تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی، کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی، مدعی شد که این گزارش غیر دقیق و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی : عدم اجازه ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی تاسیسات کرج

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی : عدم اجازه ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی تاسیسات کرج
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عدم اجازه ایران تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۴ مهر ماه، در گزارشی خاطرنشان کرد که طبق توافق اخیر آژانس و ایران، این کشور اجازه تعویض کارت حافظه بیشتر دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای خود را صادر کرده بود، اما هم‌اکنون ایران مانع ورود کارشناسان آژانس به تاسیسات تسای کرج شده است. به گفته آژانس بین‌المللی در تاسیسات کرج قطعات سانتریفیوژ تولید می‌شود.

در همین راستا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌الملللی انرژی اتمی، اعلام کرد که منع ورود کارشناسان آژانس به تاسیسات اتمی کرج، ناقص توافق مشترک ۱۲ سپتامبر است.

کاظم غریب آبادی نیز در واکنش به این گزارش رافائل گروسی، روز دوشنبه ۵ مهر ماه در حساب توییتر خود نوشت «از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

نماینده ایران با تاکید بر مشمول نبودن دوربین‌های تاسیسات تسا در این توافق، نوشت «به همین خاطر است که از عبارت «تجهیزات مشخص شده» در بیانیه مشترک استفاده کردید. از این رو گزارش ۲۶ سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعا فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می‌باشد.»

این در حالی است که گروسی پیشتر گفته بود مقامات ایرانی با ورود بازرسان بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای موافقت کرده بودند. وی در ادامه افزود که این کشور توضیحات کافی را در خصوص کشف آثار اورانیوم غنی‌شده در شماری از تاسیسات اتمی خود ارائه نداده است.

گروسی در ادامه اظهارات خود ضمن اشاره به اینکه سیستم‌های نظارتی آژانس تا حدودی اطلاعات مورد نیاز آژانس را تأمین می‌کند، تاکید کرد که عدم شفافیت ایران در ارائه توضیحات کافی منجر می‌شود تا آژانس نتواند در مقابل جامعه جهانی، صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تضمین کند.

در همین راستا، موضوع عدم همکاری جمهوری اسلامی برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در جلسه روز دوشنبه ۵ مهر ماه شورای حکام بررسی می‌شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!