ایرانجدیدترین اخبارجهان

سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد

عفو بین‌الملل : تصاویر ویدئویی فاش شده از زندان اوین نمایی نادر از ظلم علیه زندانیان را ارائه می دهد

سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه سوم شهریور، در بیانیه‌ای از تجزیه و تحلیل شانزده ویدیو که از سوی گروه هکری عدالت علی منتشر شده‌اند خبر داد و نوشت فیلم های نظارتی فاش شده از زندان اوین که سوء استفاده وحشتناک از زندانیان را نشان می دهد، یادآور وحشتناکی است از مجازات نکردن مقامات زندان در ایران که افرادی را که در بازداشت هستند تحت شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار می دهند.

سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد
سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد

این سازمان گفت ماموران زندان، زندانیان را مورد آزار و شکنجه، رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار می‌دهند. ماموران امنیتی مردان، زنان و حتی کودکان را در پشت میله‌های زندان شکنجه می‌دهند و با آنها بدرفتاری می‌کنند. این بدرفتاری‌ها در هنگام بازجویی‌های وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و اداره آگاهی بیشتر است.

سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد
سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد

عفو بین‌الملل با اشاره به ارائه مستنداتی از خشونت‌ در زندان‌های ایران در سال‌های متمادی، تاکید کرد که این ویدیوها حاکی از ضرب‌وشتم، آزار جنسی و همچنین غفلت و بدرفتاری عمدی با زندانیانی است که به معاینه پزشکی نیاز دارند؛ این سازمان همچنین به ازدحام زندانیان در زندان‌های ایران و شرایط هولناک زندان‌های انفرادی واکنش نشان داد.

در سال‌های گذشته، سازمان عفو بین‌الملل روش‌های مختلف شکنجه در ایران از جمله شلاق، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، شکنجه با آب، خشونت جنسی، آویزان کردن، محرومیت عمدی از مراقب پزشکی و همچنین خوراندن اجباری مواد شیمیایی به زندانیان را مستند کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد
سازمان عفو بین‌الملل به ویدیوهای منتشر شده از زندان اوین واکنش نشان داد

هبا مورایف، مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در واکنش به ویدیوهای منتشر شده گفت «این فیلم‌های نگران‌کننده نمایی نادر از ظلمی را نشان می‌دهد که به صورت مداوم علیه زندانیان در ایران انجام می‌شود.» 

وی افزود که دیدن آنچه در زندان اوین می‌گذرد تکان‌دهنده است، اما این بدرفتاری‌های منتشر شده فقط نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران است.

گروه هکری عدالت علی روز یکشنبه ۳۱ شهریور، با هدف افشاگری، موفق به هک دوربین‌های مدار بسته و سیستم رایانه‌ای زندان اوین در ایران شدند و به دنبال آن ویدیوها و تصاویری را از این زندان منتشر کردند که نشان‌دهنده خشونت ماموران زندان علیه زندانیان است. در پی افشاگری این گروه هکری و انتشار ویدیوهای زندان اوین، رئیس سازمان زندان‌ها مدعی شد که با عوامل خاطی برخورد جدی می‌شود و مسئولیت این رفتارهای غیرقابل قبول را می‌پذیرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه دوم شهریور ماه از دادستان کل کشور خواست که بدون فوت وقت پیرامون موضوع مذکور و رفتار «مامورین با زندانی و یا زندانی با زندانی» با سرعت و دقت تحقیق کند.  حکم بررسی رفتارهای خشونت‌آمیز در زندان اوین از سوی رئیس قوه قضاییه در حالی است که بسیاری از فعالان حقوق بشر دائما این مسئله را مطرح کرده‌اند، اما قوه قضاییه جمهوری اسلامی هیچگاه اجازه تحقیقات مستقل در این زمینه را نداده است.

مدیر منطقه خاورمینه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل این عذرخواهی نیم‌بند و وعده‌های توخالی مقام‌های قضایی ایران را برای مقابله با این سیستم عاملان شکنجه در جمهوری اسلامی کافی ندانست؛ مورایف خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت که برای آنکه وعده‌هایشان تو خالی نباشد، باید به ناظران بین‌المللی اجازه بازرسی مستقل از زندان‌های ایران را بر اساس استاندارهای بین‌المللی بدهند.

بهمن سال گذشته، ابراهیم رئیسی که در آن زمان رئیس قوه قضاییه ایران بود گفت در صورتی اجازه بازدید از زندان‌های ایران را می‌دهند که ایران هم اجازه بازرسی زندان‌های هر کشوری را که بخواهد داشته باشد. رئیسی در ادامه گفته بود «اگر این اتفاق بیفتد مشخص خواهد شد که کجا به حقوق بشر توجه شده و در کجا این حقوق نادیده گرفته می‌شود.»

هدف افشاگری گروه هکری عدالت علی، رو کردن دست ابراهیم رئیسی است که در اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران نقش اساسی داشته و به طور گسترده به نقص حقوق بشر پرداخته است.

گروه هکری عدالت علی روز یکشنبه ۳۱ شهریور، با هدف افشاگری، موفق به هک دوربین‌های مدار بسته و سیستم رایانه‌ای زندان اوین در ایران شدند و به دنبال آن ویدیوها و تصاویری را از این زندان منتشر کردند که نشان‌دهنده خشونت ماموران زندان علیه زندانیان است. در پی افشاگری این گروه هکری و انتشار ویدیوهای زندان اوین، رئیس سازمان زندان‌ها مدعی شد که با عوامل خاطی برخورد جدی می‌شود و مسئولیت این رفتارهای غیرقابل قبول را می‌پذیرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه دوم شهریور ماه از دادستان کل کشور خواست که بدون فوت وقت پیرامون موضوع مذکور و رفتار «مامورین با زندانی و یا زندانی با زندانی» با سرعت و دقت تحقیق کند.  حکم بررسی رفتارهای خشونت‌آمیز در زندان اوین از سوی رئیس قوه قضاییه در حالی است که بسیاری از فعالان حقوق بشر دائما این مسئله را مطرح کرده‌اند، اما قوه قضاییه جمهوری اسلامی هیچگاه اجازه تحقیقات مستقل در این زمینه را نداده است.

مدیر منطقه خاورمینه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل هبا مورایف این عذرخواهی نیم‌بند و وعده‌های توخالی مقام‌های قضایی ایران را برای مقابله با این سیستم عاملان شکنجه در جمهوری اسلامی کافی ندانست؛ مورایف خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت که برای آنکه وعده‌هایشان تو خالی نباشد، باید به ناظران بین‌المللی اجازه بازرسی مستقل از زندان‌های ایران را بر اساس استاندارهای بین‌المللی بدهند. بهمن سال گذشته، ابراهیم رئیسی که در آن زمان رئیس قوه قضاییه ایران بود گفت در صورتی اجازه بازدید از زندان‌های ایران را می‌دهند که ایران هم اجازه بازرسی زندان‌های هر کشوری را که بخواهد داشته باشد. رئیسی در ادامه گفته بود «اگر این اتفاق بیفتد مشخص خواهد شد که کجا به حقوق بشر توجه شده و در کجا این حقوق نادیده گرفته می‌شود.» هدف افشاگری گروه هکری عدالت علی، رو کردن دست ابراهیم رئیسی است که در اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران نقش اساسی داشته و به طور گسترده به نقص حقوق بشر پرداخته است.  هبا مورایف هبا مورایف هبا مورایف

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!