جدیدترین اخبارجهان

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان انرژی اتمی در کرج

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نابودی یک دوربین و گم شدن برخی قطعات آن در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج خبر داد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج

چهارشنبه ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ [هفدهم شهریورماه ۱۴۰۰] ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از حمله دو ماه و نیم گذشته به یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج، گم شدن برخی قطعات نظارتی و همچنین نابودی یک دوربین خبر داد. نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج
نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی ۱۶ صفحه‌ای به دیپلمات‌ها هشدار داد که دست نیافتن به این تجهیزات منجر به ناتوانی بازرسان در نظارت از مرکز هسته‌ای ایران می‌شود.

این حمله در ۲۳ ژوئن جاری [دوم تیرماه] رخ داده است.

پیشتر وب‌سایت نورنیوز تحت حمایت شورای امنیت ملی اعلام کرد که در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی اقدامی خرابکارانه رخ داده، اما این سایت مدعی شد که این اقدام هیچ خسارت جانی و مالی به همراه نداشته و شکست خورده است.

پس از این حمله، سازمان انرژی اتمی از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرد که در خصوص وضعیت تجهیزات نظارتی اطلاع‌رسانی کنند.

جمهوری اسلامی با تاخیر دو ماهه، در روز شنبه به آژانس اجازه دسترسی به دوربین‌هایی که هدف حمله قرار گرفتند را داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود، پس از بررسی و بازبینی اخیر اعلام کرد که یکی از دوربین‌ها نابود شده، یکی آسیب دیده اما دو دوربین دیگر سالمند.

آژانس در گزارش خود اعلام کرد که در بقایای تجهیزات دوربینِ نابود شده، بخش ضبط و ذخیره اطلاعات گم شده است. این موضوع منجر به ابراز نگرانی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی شد و او تاکید کرد که با این شرایط نمی‌توان تمام اطلاعات را بازیابی و بررسی کرد و این موضوع توانایی فنی آژانس را به خطر می‌اندازد.

در پی این حمله، ایران خسارت به تجهیزات را انکار کرد، اما گزارشات و مدارک نشان از خسارت‌های بزرگی بود که شب همان روز حادثه، جروزالم پست آن را منتشر کرد.

براساس گزارش‌ها، این ساختمان متعلق به شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران بود. اینترپل نیز در تصاویر ماهواره‌ای نشان داد که یکی از ساختمان‌ها در قسمت سقف و بخش‌های دیگر دچار خسارت شدیدی شده است.

رسانه‌های اسرائیل نیز همزمان با این حمله، از صدمات جدی به کارخانه تولید آلمینیوم قطعات مربوط به سانتریفیوژها خبر دادند.

براساس گزارشا‌ها، رافائل گروسی به دنبال دیدار با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه نشست عمومی آژانس در ۲۱ سپتامبر است تا درمورد نظارت بازرسان گفت‌وگو کنند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نابودی و گم شدن یک دوربین و برخی تجهیزات در ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج

محمد اسلامی      محمد اسلامی      محمد اسلامی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!