ایرانجدیدترین اخبارجهاندولت فدرالکانادا

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی : قرار منع تعقیب برای جنایتکاران اصلی

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی اعلام کرد قوه‌ قضاییه‌ جمهوری اسلامی مقصران و عاملان اصلی انهدام این هواپیما را از دم تبرئه کرده و تقصیر فقط به گردن چند افسر دون‌پایه افتاده است

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی : همه مقصرین اصلی انهدام هواپیما تبرئه شده‌اند

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، روز سه شنبه ۳۱ آگوست، در بیانیه‌ای اعلام کرد ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای نظامی تهران دریافت کرده‌ و طبق آن، همه مقصران و عاملان اصلی حمله به این هواپیما تبرئه شده‌اند و مقصر اصلی را فقط چند افسر دون‌پایه معرفی کرده‌اند.

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی : همه مقصرین اصلی انهدام هواپیما تبرئه شده‌اند
انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی : همه مقصرین اصلی انهدام هواپیما تبرئه

بر اساس این بیانیه، مقصر اصلی را فرمانده تور ام وان و دو اپراتور به اتهام مشارکت در قتل غیرعمد ۱۷۷ نفر، بی‌مبالاتی، اهمال، سهل‌انگاری و عدم رعایت نظامات خدمتی اعلام کرده‌اند.

با وجود آنکه چندی پیش غلامعباس ترکی، دادستان نظامی سابق تهران، اعلام کرد که کیفرخواست ۱۰ نفر از مسئولان دخیل در پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی صادر شده است، اما انجمن خانواده‌ها تأکید کردند، شورای عالی امنیت ملی [به اتهام باز گذاشتن آسمان و استفاده از افراد بی‌گناه به عنوان سپر انسانی]، سپاه پاسداران [به اتهام شلیک دست‌کم دو موشک به سمت هواپیمای مسافربری]، مقامات دولتی [به اتهام همدستی در پنهان کردن جنایت] و همچنین علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوای نظامی را مقصرین و عاملان اصلی این جنایت می‌دانند.

در ابلاغیه‌ای که انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی دریافت کرده‌اند، شورای عالی امنیت ملی، سپاه پاسداران، شبکه یکپارچه پدافند، سیستم پدافند غیرعامل، نیروی هوافضای سپاه، سازمان هواپیمایی کشوری، فرمانده کل سپاه، فرمانده هوافضا و رئیس وقت سازمان هوافضایی منع تعقیب شده‌اند.

این انجمن از دولت‌های اوکراین، کانادا، بریتانیا و سوئد خواست که به این عملکرد و دادرسی واکنش نشان دهند؛ آنها همچنین خواهان رسیدگی به پرونده توسط دادگاهی بی‌طرف بین‌المللی شدند تا این کشتار دست‌جمعی را بررسی کند.

چندی پیش نیز سازمان هواپیمایی ایران در گزارشی مسئول اصلی شلیک موشک به هواپیما را اپراتور واحد پدافندی معرفی کردند.

براساس گزارش اخیر تیم تحقیقات کانادا در راستای انهدام هواپیمای اوکراینی و رسیدگی ناکافی به مسئله تاکید کردند که بالاترین مقامات حکومت جمهوری اسلامی ایران در این جنایت دست داشته‌اند و باید مجازات شوند.

کانادا، اوکراین و گزارشگران حقوق بشر تایید کرده‌اند که ایران در پیش بردن و رسیدگی به پرونده حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی همکاری لازم را نداشته و اطلاعات ناکافی و گیج‌کننده در اختیار نهادها قرار داده‌ است.

به تازگی در ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده، مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی یکی از قربانیان هواپیمای اوکراینی در جمعی که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا حضور داشت خطاب به وی گفت «آقای ترودو ما هنوز هیچ عدالتی ندیده‌ایم.» قرار منع تعقیب برای جنایتکاران اصلی

بیانیه کامل انجمن در ادامه آمده است:

قرار منع تعقیب برای جنایتکاران اصلی

 

بعد از آن‌که ۶۰۰ روز از کشتار دسته‌جمعی PS752 می‌گذرد، ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای نظامی تهران صادر و در اختیار خانواده‌های شاکی در ایران قرار داده شده است.
طبق این ابلاغیه برای دولت جمهوری اسلامی ایران، شورای عالی امنیت ملی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شبکه‌ی یکپارچه‌ی پدافند، سیستم پدافند غیرعامل، نیروی هوافضای سپاه، سازمان هواپیمایی کشوری، حسین سلامی (فرمانده‌ی کل سپاه) ، امیرعلی حاجی‌زاده (فرمانده‌ی هوافضا) و علی عابدزاده (رییس وقت سازمان هواپیمایی) قرار منع تعقیب صادر شده است و در عوض افراد زیر به جرایم مشارکت در قتل غیرعمد ۱۷۷ نفر، بی‌مبالاتی، اهمال، سهل‌انگاری و عدم رعایت نظامات خدمتی شایسته‌ی کیفر دانسته شده‌اند:
سروان پاسدار مهدی خسروی (فرمانده‌ی تور ام وان)، ستوان‌یکم پاسدار میثم خیراللهی (اپراتور)، ستوان‌سوم پاسدار سید احمد میری (اپراتور)، ستوان‌یکم پاسدار محمدمجید اسلام‌دوست، سروان پاسدار سجاد محمدی، سرگرد پاسدار حامد مبهوت، سرگرد آجا سیدمحمدجواد احمدی، سرهنگ آجا ستاد مصطفی فراتی، سرتیپ دوم پاسدار ابراهیم صفایی‌کیا و سرتیپ پاسدار علی‌اکبر صیدون.

همان‌طور که شاهدید قوه‌ی قضاییه‌ی جمهوری اسلامی که تحت فرمان رهبر این حکومت فعالیت می‌کند، مقصرین و عاملین اصلی را از جمله شورای عالی امنیت ملی به جرم باز گذاشتن آسمان و استفاده از افراد بی‌گناه به عنوان سپر انسانی، سپاه پاسداران و مقامات عالیرتبه‌ی آن به جرم شلیک دست کم دو موشک به سوی هواپیمای مسافربری، مقامات دولتی به جرم همدستی در پنهان کردن جنایت و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که فرمانده‌ی کل قوای نظامی‌ست، از دم تبرئه کرده و تقصیر فقط به گردن چند افسر دون‌پایه افتاده است.

طبق گزارش تیم تحقیقات کانادا بالاترین مقامات حکومت جمهوری اسلامی در این جنایت دست داشته‌اند و شایسته‌ی مجازاتند. حکومتی که در این بیست ماه جز دروغ و فریب، توضیح دیگری درباره‌ی جنایتش ارائه نداده است و حقیقت، قربانیِ بزرگ این فریبکاری و این دادگاه نمایشی‌ست. به کار بردن کلماتی چون “قتل غیرعمد” و “اهمال” خود گواه است درحالی‌که تمام شواهد بر قتل عمد عزیزان ما صحه می‌گذارد.

واضح بود و اکنون از گذشته واضح‌تر است منظور جمهوری اسلامی از برگزاری دادگاه شفاف برای قاتلین عزیزان ما چیست. منتظریم تا دولت‌های کانادا، اوکراین، بریتانیا و سوئد به این ابلاغیه و به این روند دادرسی واکنش لازم را نشان دهند. ما معتقدیم یک دادگاه بی‌طرف بین‌المللی تنها جایی‌ست که صلاحیت رسیدگی به این کشتار دسته‌جمعی را داراست.

قوه‌ قضاییه‌ ایران  فرمانده تور ام وان   قوه‌ قضاییه‌ ایران  فرمانده تور ام وان   قوه‌ قضاییه‌ ایران  قوه‌ قضاییه‌ ایران  فرمانده تور ام وان  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی    سپاه پاسداران انقلاب اسلامی    سپاه پاسداران انقلاب اسلامی    سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!