جدیدترین اخبارجهان

دبیر شورای امنیت روسیه برای گفتگو با همتای ایرانی خود درباره اوکراین و «مداخله غرب» به تهران سفر کرده است

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه برای رایزنی با علی شمخانی در مورد مسائل مشترک و مداخله غرب به ایران سفر کرده است

دبیر شورای امنیت روسیه برای گفتگو با همتای ایرانی خود درباره اوکراین و «مداخله غرب» به تهران سفر کرده است

خبرگزاری های دولتی روسیه اعلام کردند، نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه و از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای رایزنی با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کرده است.

دبیر شورای امنیت روسیه برای گفتگو با همتای ایرانی خود درباره اوکراین و «مداخله غرب» به تهران سفر کرده است
دبیر شورای امنیت روسیه برای گفتگو با همتای ایرانی خود درباره اوکراین و «مداخله غرب» به تهران سفر کرده است

خبرگزاری نور، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران در یک توئیت انگلیسی نوشت که پاتروشف از سوی شمخانی دعوت شده است و افزود که پاتروشف همچنین با سایر مقامات عالی رتبه ایران برای گفتگو درباره همکاری های تهران و مسکو دیدار خواهد کرد.

خبرگزاری تاس به نقل از سرویس مطبوعاتی شورای امنیت روسیه گزارش داد، دو طرف علاوه بر موضوع اوکراین درباره «امنیت اطلاعات و همچنین اقداماتی برای مقابله با مداخله سرویس‌های اطلاعاتی ویژه غربی در امور داخلی هر دو کشور» گفتگو کردند.

خبرگزاری تاس افزود «[در این دیدار] بر پتانسیل اقتصادی روسیه و ایران و ایجاد روابط تجاری خارجی در مقابل فشار تحریم ها تاکید شد.»

پیش از این کاخ سفید ابراز نگرانی کرده بود که روسیه ممکن است در مورد بهترین روش های سرکوب اعتراضات جاری به ایران مشاوره بدهد.

کرین ژان پی‌یر دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در جریان یک نشست مطبوعاتی در ۲۶ اکتبر به همراه جان کربی، مسئول هماهنگی ارتباطات استراتژیک شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفت که مسکو ممکن است با استفاده از تجربیات خود در زمینه سرکوب اعتراضات عمومی در حال کمک به جمهوری اسلامی باشد.

گزارش ها از داخل ایران نیز حاکی از آن است که حمید رسایی، از چهر‌های تندروی جریان اصولگرا خواهان برکناری علی شمخانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی برای مدیریت بهتر سرکوب اعتراضات شده است.

جزییات بحث و گفتگوی طرفین در مورد جنگ در اوکراین دقیقا مشخص نیست.

کی‌یف و غرب می‌گویند که روسیه در جریان مجموعه ای از حملات در هفته‌های اخیر با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایرانی زیرساخت‌های انرژی اوکراین را هدف قرار داده و اوکراین را مجبور کرده است برای صرفه جویی و حفظ برق، خاموشی‌های گسترده‌ای را در شهرهای بزرگ از جمله پایتخت برقرار کند.

سفر پاتروشف به ایران باعث مطرح شدن گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد فروش موشک‌های بالستیک ساخت ایران به روسیه شده است؛ روسیه قبلا با استفاده از پهپادهای انتحاری ایرانی اهداف غیرنظامی در اوکراین را هدف قرار داده است.

ایران این هفته برای اولین بار ارسال پهپادهای انتحاری به مسکو را تایید کرد اما گفت که فقط تعداد معدودی را فرستاده و این پهپاها را قبل از شروع جنگ ارسال کرده است. رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی ادعای ایران را دروغ خواند.

ماه گذشته دو مقام ارشد ایرانی و دو دیپلمات ایرانی به رویترز گفتند که ایران قول داده است که علاوه بر پهپادهای بیشتر موشک‌های زمین به زمین نیز در اختیار روسیه قرار دهد.

برخی معتقدند ایران علنا ورود پاتروشف به تهران را اعلام کرده تا به جهان بگوید که روابط متقابل جمهوری اسلامی و روسیه در حال عمیق تر شدن است و تلویحا تأکید کند که یک مقام قدرتمند روسی برای درخواست کمک در جنگ اوکراین به ایران روی آورده است.

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!