ایرانجدیدترین اخبار

رئیس جمهوری ایران: مذاکرات نتیجه محور و به دور از فشار کشورهای غربی می‌خواهیم

رئیسی : مذاکره نتیجه‌محور می‌خواهیم و به دنبال آن تحریم‌ها رفع شود

رئیس جمهوری ایران: مذاکرات نتیجه محور و به دور از فشار کشورهای غربی می‌خواهیم

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در اولین مصاحبه تلویزیونی خود پس از تشکیل کابینه دولت در سیزدهم شهریور ضمن تاکید بر قرار داشتن مذاکرات احیای برجام در دستور کار دولت وی، اعلام کرد که مذاکره نتیجه محور را دنبال خواهد کرد. رئیس جمهوری ایران: مذاکرات نتیجه محور و به دور از فشار کشورهای غربی می‌خواهیم

رئیس جمهوری ایران: مذاکرات نتیجه محور و به دور از فشار کشورهای غربی می‌خواهیم
رئیس جمهوری ایران: مذاکرات نتیجه محور و به دور از فشار کشورهای غربی می‌خواهیم

رئیسی درباره مذاکرات احیای برجام در وین گفت که ما ابایی از مذاکره نداریم اما آمریکایی‌ها و غربی‌ها به دنبال گفت‌وگو همراه با فشار هستند.

وی گفت «من قبلا گفته‌ام مذاکره در دستور کار دولت است و آنچه ما دنبال آن هستیم مذاکرات نتیجه محور و رفع تحریم‌هاست و از منافع ملت یک قدم هم عقب‌نشینی نمی‌کنیم.»

با وجود ادعای رئیسی مبنی بر حمایت از مذاکرات احیای برجام، او هیچ تاریخی برای ادامه این مذاکرات تعیین نکرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، جمعه ۱۲ شهریور اعلام کرده بود که ایالات متحده تا ابد منتظر بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای نمی‌نشیند؛ وی همچنین افزود که آمریکا تا به امروز هیچ نشانه‌ای از بازگشت جمهوری اسلامی به مذاکرات وین دریافت نکرده است.

۶ دور از مذاکرات هسته‌ای در وین برگزار و اواخر خرداد متوقف شد. پس از آن نیز با انتصاب ابراهیم رئیسی بعنوان رئیس جمهور ایران، تاریخی برای برگزاری دور هفتم مشخص نشد.

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در اظهارات اخیر خود تاکید کرد که ایران ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد تا به مذاکرات بازگردد.

پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۳ مرداد ماه از دستیابی ایران به اورانیوم فلزی ۲۰ درصد و ظرفیت اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد خبر داد، کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه از ایران خواستند فورا به مذاکرات برجام بازگردد.

بر مبنای توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، ایران متعهد شد که فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و همزمان تحریم‌ها علیه ایران لغو یا تعلیق شوند، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در ۸ مه ۲۰۱۸ از برجام خارج و خواهان مذاکرات بر سر برنامه‌های موشکی و منطقه‌ای ایران شد.

به دنبال سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، ایران نیز از تعهدات برجامی خود خارج شد و هم اکنون به سومین مرحله از ۴ مرحله دستیابی به سلاح هسته‌ای رسیده است.

مصاحبه تلویزیونی    توافق هسته‌ای برجام      مصاحبه تلویزیونی    توافق هسته‌ای برجام

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!