ایرانجدیدترین اخبار

رئیس جمهور وعده واردات ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به ایران را پس از مرگ هزاران نفر بدلیل کووید-۱۹ می‌دهد

رئیسی وعده واردات میلیونها دوز واکسن کرونا را پس از مرگ هزاران نفر بدلیل کووید-۱۹ می‌دهد

وعده واردات ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا پس از مرگ هزاران نفر بدلیل کووید-۱۹ در ایران

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در مصاحبه تلویزیونی وعده واردات ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا و واکسیناسیون گسترده در ایران را داد؛ این در حالیست که حدود ۸ ماه پیش علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با واردات آن مخالفت کرده و از سوی مقام‌های ارشد ایران وعده پوچ تولید گسترده واکسن داده شده بود.

وعده واردات 100 میلیون دوز واکسن کرونا پس از مرگ هزاران نفر بدلیل کووید-19 در ایران
وعده واردات ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا پس از مرگ هزاران نفر بدلیل کووید-۱۹ در ایران

علی خامنه‌ای زمستان سال گذشته ورود واکسن از آمریکا و بریتانیا را ممنوع اعلام کرد و چندین ماه است که مقامات ایران از تولید گسترده واکسن داخلی می‌گویند؛ در همین راستا محمد مخبر، رئیس موسسه برکت تحت حمایت ستاد اجرایی فرمان امام به دفعات وعده تولید میلیون‌ها دوز واکسن کووبرکت را داده بود، اما هیچ کدام از آنها عملی نشد و این تصمیمات و وعده‌های پوچ منجر به کشتار جمعی مردم در ایران بدلیل ابتلا به ویروس کرونا شد. 

آمارها نشان می‌دهند که ۹۸ درصد از فوتی‌های ناشی از کرونا در ایران واکسینه نبوده‌اند.

ابراهیم رئیسی در مصاحبه تلویزیونی شنبه سیزدهم شهریور، پس از ماه‌ها مخالفت از سوی رهبر ایران، بر واردات واکسن به کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور ایران در سخنان خود با تایید عملی نشدن وعده‌های محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری، اعلام کرد که در چند ماه آینده صد میلیون دوز واکسن به بازار تزریق خواهد شد.

رئیسی در مصاحبه خود گفت «تولید داخلی واکسن به وسیله دانشمندان کشور انجام شد و برنامه دولت حمایت از تولید داخلی بود، اما تولید داخل نمی‌توانست کفایت کند بنابراین برآورد کردیم که باید یک گام دقیق برداریم و بر اساس آن به صد میلیون دوز واکسن نیاز داریم و اکنون تامین واکسن خارجی سرعت یافته است و زودتر از گذشته انجام می‌شود.»

به گفته محمد کریمیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، با توجه به اینکه درصد کمی از افراد واکسینه شده به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، این نشان می‌دهد واکسیناسیون تاثیر قابل توجهی بر کاهش شمار بیماران و فوتی‌های ناشی از کرونا دارد.

کریمیان افزود دو درصد از جانباختگان کرونا، دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند و ۹۸ درصد از آنها نیز واکسینه نشده بودند.

طبق بررسی‌های این دانشگاه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون، ۹۲ درصد از جانباختگان ناشی از کرونا هیچ گونه واکسنی دریافت نکرده بودند و همچنین ۶ درصد از این آمار، تنها یک دوز واکسن و ۲ درصد هم هر دو دوز واکسن را تزریق کرده بودند.

هفته گذشته نیز مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت بیش ۵۰ کشور جهان، نیمی از شهروندان خود را کاملا واکسینه کرده‌اند، اما در ایران تنها ۴ درصد از مردم هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و فقط کشورهایی در روند واکسیناسیون در سطح پایین‌تری از ایران قرار دارند که از نظر اقتصادی ضعیف‌ تر هستند؛ هم اکنون نسبت به انجام واکسیناسیون صد کشور بالاتر از ایران هستند.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران            ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!