جدیدترین اخبارجهان

سفیر سابق آمریکا در اسرائیل مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد

دانیل شاپیرو، مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد

سفیر سابق آمریکا در اسرائیل مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد

گزارشات حاکی از آن است که از هفته گذشته، دانیل شاپیرو سفیر سابق آمریکا در اسرائیل پس از تایید صلاحیت امنیتی، به تیم وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اضافه شد.

سفیر سابق آمریکا در اسرائیل مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد
سفیر سابق آمریکا در اسرائیل مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد

چرا نقش دانیل شاپیرو اهمیت دارد: اسرائیل به دولت بایدن فشار می آورد تا در صورت شکست دیپلماسی با ایران، بحث “طرح B” را آغاز کند. شاپیرو که با بسیاری از مقامات اسرائیلی از جمله نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل رابطه شخصی دارد، آماده است تا نقش مهمی در چنین گفتگوهایی ایفا کند. کارنامه وی بدلیل جنبه های منطقه ای مساله ایران و هماهنگی با دولت اسرائیل اهمیت دارد.

مذاکرات غیر مستقیم بین آمریکا و ایران در مورد بازگشت احتمالی متقابل به توافق هسته ای ۲۰۱۵ پس از انتخابات ایران در ژوئن متوقف شد و هنوز مشخص نیست که چه زمانی دوباره آنها مذاکره را از سر خواهند گرفت.

رئیس جمهور جدید ایران و اعضای ارشد دولت وی اعلام کردند که نسبت به رئیس جمهور قبلی خود موضع سخت‌گیرانه‌تری خواهند گرفت و مذاکرات را از صفر آغاز خواهند کرد؛ این باعث شد بسیاری از مقامات اسرائیلی و آمریکایی تصور کنند که بازگشت به توافق ۲۰۱۵ که توسط رئیس جمهور وقت دونالد ترامپ لغو شد، در حال حاضر کمتر محتمل است.

از طرفی چون اسرائیل نگران است که این محدودیت به ایران اجازه دهد پیشرفت بیشتری در برنامه هسته ای خود داشته باشد، می خواهد فوراً یک استراتژی مشترک با آمریکا برای مقابله با ایران ترتیب دهد.

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت در دیدار روز جمعه خود با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از استراتژی death-by-a-thousand-cuts رونمایی کرد. رئیس جمهور آمریکا گفت اگر دیپلماسی با ایران شکست بخورد، آماده بررسی گزینه های دیگر است.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت، دانیل شاپیرو پس از تایید صلاحیت امنیتی هفته گذشته به عنوان “مشاور ارشد پارت تایم” به تیم وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اضافه شد.

یک منبع آگاه نیز گفت که دانیل شاپیرو پیش از دیدار بایدن و بنت در واشنگتن بود و به وزارت امور خارجه در چند مورد مشاوره داده اما با هیئت اسرائیلی ملاقات نکرده است. 

مقامات وزارت خارجه آمریکا می گویند شاپیرو نیمی از زمان خود را در واشنگتن و نیمی را در اسرائیل جایی در خارج از سفارت آمریکا می گذراند و یکی از مأموریت های اصلی وی مشارکت در مذاکرات با دفتر نخست وزیر اسرائیل، وزارت خارجه و وزارت دفاع برای تقویت هماهنگی و امکان گفتگوی صمیمی تر درباره ایران است.

در ماه های اخیر، نام شاپیرو در چندین گزارش مطبوعاتی به عنوان فرستاده ویژه احتمالی ایالات متحده برای ارتقای عادی سازی روابط بین اسرائیل و جهان عرب مطرح شد.

رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا آنتونی بلینکن گفتند که می خواهند روند عادی سازی را پیش ببرند اما تصمیم نگرفته اند که بخواهند نماینده خاصی را تعیین کنند.

در دسامبر ۲۰۲۰، پس از انتخاب جو بایدن بعنوان رئیس جمهور، شاپیرو برای واشنگتن پست مقاله ای نوشت و تأکید کرد که ایالات متحده و اسرائیل باید وارد گفتگوی نزدیک شوند.

وی تدوین یک استراتژی مشترک در مورد ایران و اجتناب از درگیری های عمومی مانند زمان توافق هسته ای اولیه در سال ۲۰۱۵ را توصیه کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که رابرت مالی به عنوان بخشی از تعهد خود برای دریافت طیف گسترده ای از دیدگاه ها در مورد ایران، دانیل شاپیرو را به خدمت گرفته است.

شاپیرو اگرچه از قرارداد ۲۰۱۵ حمایت کرده، اما رویکردی میانه‌رو نسبت به ایران دارد.

این مقام وزارت خارجه گفت «تجربه و دانش دانیل شاپیرو از منطقه و این واقعیت که مردم منطقه او را می شناسند به ما در تفکر درباره جنبه های منطقه ای مسئله ایران کمک می کند و کمک زیادی به هماهنگی ما با اسرائیل می‌نماید.»؛ رابرت مالی قصد دارد در هفته های آینده مشاوران بیشتری به تیم خود اضافه کند تا آن را گسترش داده و متخصصان بیشتری را با دیدگاه های متفاوت در مورد ایران ادغام کند.

جو بایدن      جو بایدن      جو بایدن        جو بایدن

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!