ایرانجدیدترین اخبار

سفر مدیرکل آژانس به ایران تعلیق و بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران متوقف شد

سفر رافائل گروسی به ایران از سوی جمهوری اسلامی به تعویق افتاد/ ایران بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی خود را متوقف کرد

سفر مدیرکل آژانس به ایران تعلیق و بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران متوقف شد

سازمان انرژی اتمی ایران در گزارشی اعلام کرد که جمهوری اسلامی درخواست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به کشور را در حالت تعلیق گذاشته است؛ همزمان نیز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، پنجشنبه ۱۸ شهریور، اعلام کرد که دیگر نظارت‌های فراپادمانی در ایران اجرا نخواهد شد. سفر مدیرکل آژانس به ایران تعلیق و بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران متوقف شد

سفر مدیرکل آژانس به ایران تعلیق و بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران متوقف شد
سفر مدیرکل آژانس به ایران تعلیق بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران

روز سه شنبه، رافائل گروسی نسبت به کاهش شدید فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران و همچنین عدم ارائه توضیحات درباره ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام شده در این کشور هشدار داد. این آژانس پیشتر نیز از نقض تعهدات برجامی جمهوری اسلامی مبنی بر افزایش حجم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به ۸۴ کیلوگرم و اورانیوم ۶۰ درصد به ۱۰ کیلوگرم خبر داده بود.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگوی روز پنجشنبه خود با خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، گفت دو ماه بعد از تصویب قانون [اقدام راهبردی مجلس] و با توجه به عدم لغو تحریم­‌ها علیه ایران، اعلام کردیم که دیگر نظارت‌های فراپادمانی در کشور اجرا نخواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به ادامه یافتن بازرسی‌های پادمانی تاکید کرد که نظارت‌ها فراپادمانی دیگر در ایران اجرا نخواهند شد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیگر اظهاریه، دسترسی و بازرسی پروتکلی را ندارد، اما بازرسی‌های پادمانی مانند دیگر کشورها و طبق روال طبیعی در ایران انجام می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سازمان انرژی اتمی ایران گزارش کرد که درخواست سفر رافائل گروسی در حالت تعلق است و جمهوری اسلامی به آن پاسخ مثبت یا منفی نداده است.

آمریکا، آلمان و فرانسه اخیرا به موضوع‌گیری جمهوری اسلامی واکنش نشان داده‌اند. در همین راستا، آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته گفت «آمریکا به رها کردن مسئله توافق هسته‌ای با ایران نزدیک‌تر می‌شود.» وی همچنین تاکید کرد که در حال نزدیک‌ شدن به نقطه‌ای هستند که بازگشت به برجام همان مزایا را نخواهد داشت.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در دیدار با همتای آمریکایی خود با تاکید بر بازگشت فوری تهران به مذاکرات احیای برجام، گفت اعلام ایران مبنی بر اینکه ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد بسیار طولانی است.

وزارت خارجه فرانسه نیز در واکنش به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد که دو گزارش اخیر آژانس حاکی از عدم همکاری ایران و این آژانس و ادامه برنامه هسته‌ای ایران است؛ به ویژه فعالیت‌های که هیچ گونه توجیه غیرنظامی ندارند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، پس از انتشار گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، در گفت‌وگوی تلفنی با شارل میشل، رئیس شورای اروپا، با اشاره به مخلِ مسیر مذاکرات بودنِ برخورد آژانس گفت «طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتا مخل مذاکره است.»

رافائل گروسی مدیرکل آژانس        رافائل گروسی مدیرکل آژانس          رافائل گروسی مدیرکل آژانس

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!