جدیدترین اخبارجهان

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود 

رابرت مالی برای رایزنی در مورد برنامه هسته ای ایران به پاریس و مسکو سفر می‌کند

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود 

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از ۱۶ تا ۱۹ شهریور با شرکای اروپایی و روسی خود دیدار می‌کند و درباره رسیدن به برنامه‌ای مشترک برای بازگشت متقابل به برجام رایزنی خواهد کرد؛ هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی نیز به پاریس و مسکو سفر خواهند کرد و در این سفر به گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات احیای برجام خواهند پرداخت. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود 

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود 
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود

این سفر نزدیک به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته آینده است و ایالات متحده آمریکا و اروپا احتمالا در این نشست قطعنامه‌ای انتقادی از جمهوری اسلامی به دلیل عدم همکاری با آژانس صادر خواهند کرد.

پس از انتشار خبر سفر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان یین‌الملل در وین تاکید کرد که روسیه آماده رایزنی با آمریکا در خصوص برجام است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود 

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته خود با ابراهیم رئیسی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات برجام در وین به زودی از سر گرفته شود.

یکی از مقامات آمریکایی نیز در راستای سفر رابرت مالی اعلام کرد که درصدد مشورت درمورد بهترین راه پیش‌رو با شرکای خود هستیم؛ زیرا ایران به توسعه برنامه‌های هسته‌ای ادامه می‌دهد و تا کنون نیز تاریخ ازسرگیری مذاکرات تعیین نشده است.

پیشتر نیز رابرت مالی اعلام کرده بود که واشنگتن تا ابد منتظر بازگشت ایران به مذاکرات برجام نمی‌ماند.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از تشکیل دولت سیزدهم، مدعی شد که ایران به دنبال مذاکراتی نتیجه محور است تا تحریم‌ها را رفع کند.

روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای خود را کاهش داده و تا به امروز توضیحی در خصوص ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده، به آژانس ارائه نداده است.

پس از آنکه ۶ دور مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شد، بدلیل تغییر دولت در جمهوری اسلامی با انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران، این مذاکرات متوقف شد و تا کنون تاریخی برای دور بعدی آن مشخص نشده است.

پیشتر نیز آژانس بین‌المللی در بیانیه‌ای از توسعه هسته‌ای ایران خبر داده و اعلام کرده بود که ایران به فلز اورانیوم دست یافته است. این خبر منجر به نگرانی کشورهای غربی از جمله بریتانیا، آلمان و فرانسه شد. این سه کشور که عضو برجام هستند از جمهوری اسلامی خواستند هر چه سریع‌تر به مذاکرات برجام بازگردد.

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!