جدیدترین اخبارجهان

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا یگان پهپادی و سیستم‌های بدون سرنشین را در خلیج فارس راه‌اندازی می‌کند

راه‌اندازی یگان پهپادی و سیستم‌های بدون سرنشین در خلیخ فارس توسط ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا : راه‌اندازی یگان پهپادی و سیستم‌های بدون سرنشین در خلیج فارس

در پی افزایش تنش‌ها و حملات روزافزون دریایی با جمهوری اسلامی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور از راه‌اندازی یگان جدیدی در خلیج فارس رونمایی کرد که شامل پهپادهای زمین به هوا، سیستم‌های آبی و زیردریایی بدون سرنشین است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا : راه‌اندازی یگان پهپادی و سیستم‌های بدون سرنشین در خلیج فارس
نیروی دریایی آمریکا : راه‌اندازی یگان پهپادی و سیستم‌های بدون سرنشین

حوزه‌های کنترل و عملیاتی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، تنگه هرمز، دریای سرخ، تنگه باب‌المندب ، کانال سوئز می باشد.

از تنگه هرمز به‌تنهایی حدود ۲۰ درصد از نفت جهانی عبور می‌کند.

براساس گزارش‌ها، سیستم‌های بدون سرنشین مورد استفاده این ناوگان شامل پهپادهای تجسسی هوایی، پهپادهای سی هانتر و سی هاک (گشت‌زنی بر روی سطح آب) همچنین پهپادهای اژدر مانند در زیر دریا هستند. این سیستم‌ها در رزمایش ناوگان نیروی دریایی آمریکا در آوریل سال جاری در اقایانوس آرام نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

در حال حاضر این ناوگان در بحرین مستقر است و به گفته مقامات این ناوگان، قابلیت‌های تجسسی و عملیاتی این پهپادها طی ماه‌های آینده تمامی نقاط استراتژیک در مسیرهای انتقال نفت در منطقه را تحت پوشش قرار خواهد داد.

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در تایید این موضوع اعلام کرد که نصب سیستم‌های بیشتر، منجر به نظارت گسترده‌تر بر مسیرهای دریایی خواهد شد.

به عقیده برد کوپر، شرایط جوی منطقه باعث شده آمریکا از این سیستم‌ها به خوبی استفاده کند و اگر در خاورمیانه موثر واقع شود، می‌توان آنها را در مناطق عملیاتی ناوگان‌های دیگر نیز توسعه داد. 

با این حال، ایران در منطقه به ویژه بر فراز خلیج فارس و دریای عمان، ناوگان پهپادی خود را دارد و تاکنون بارها تصاویر این پهپادها بر فراز ناوهای هواپیمابر آمریکایی و کشتی‌های تجاری دیده شده است.

برد کوپر در نشست مطبوعاتی روز گذشته اعلام کرد که آمریکا از مواضع ایران به خوبی آگاه و برای مقابله با آن کاملا آماده‌ است. در مقابل، ایران تا کنون واکنشی به تشکیل یگان جدید توسط آمریکا نشان نداده است.

در سال‌های اخیر حملات به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در سطح منطقه افزایش یافته و آمریکا، ایران را مسئول اکثر این حملات در خلیج فارس و دریای عمان و شورشیان حوثی را نیز مسئول حملات در آب‌های نزدیک یمن معرفی کرده است.

پیشتر، کشتی مرسر اسریت تحت اجاره اسرائیل در آب‌های دریای عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت و منجر به کشته شدن دو خدمه این نفتکش شد که پس از بررسی‌ها و ارزیابی‌ها، آمریکا تاکید کرد که قطعات یافت شده با پهپادهای ساخت ایران مطابقت دارد.

به گفته کارشناسان، افزایش تنش‌ها به ویژه میان ایران و آمریکا از زمانی شدت گرفت که آمریکا در سال ۲۰۱۷ از برجام خارج شد. عدم توافق همه‌جانبه نیز منجر به افزایش حملات ایران و اسرائیل در منطقه شده است.

زیردریایی بدون سرنشین        زیردریایی بدون سرنشین    زیردریایی بدون سرنشین

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!