جدیدترین اخبارجهان

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد

آمریکا و اتحادیه اروپا به عدم دسترسی کارشناسان آژانس به تاسیسات تسای کرج واکنش نشان دادند / سفیر اسرائیل از بررسی طرح ب علیه ایران توسط قدرت‌های جهانی خبر داد

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد

در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم دسترسی کارشناسان به تاسیسات تسا در کرج، آمریکا و اتحادیه اروپا به این اقدام ایران واکنش نشان دادند و از جمهوری اسلامی خواستند تا هرچه سریع‌تر اجازه دسترسی این کارشناسان را صادر کند.آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد
آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج بدهد

همزمان نیز گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد اعلام کرد که قدرت‌های جهانی در حال بررسی طرحی جایگزین در صورت عدم بازگشت ایران به برجام هستند.

روز دوشنبه ۵ مهر ماه، آمریکا در بیاینه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن درخواست از ایران برای دسترسی فوری کارشناسان آژانس به تاسیسات تسا گفت «اگر ایران این کار را انجام ندهد ما در روزهای آتی با سایر اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد واکنش مناسب رایزنی خواهیم کرد.»

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه نسبت به مسئله تاسیسات تسا واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای این اقدام ایران را خلاف توافق امضا شده از سوی رافائل گروسی مدیرکل آژانس و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دانست.

این بیانیه می‌گوید تمامی فعالیت‌های آژانس برای کنترل و حفظ تداوم اطلاعات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کردند در خصوص عدم دسترسی کارشناسان به تاسیسات تسا و در صورت لزوم مراتب به شورای حکام آژانس گزارش شود.

آژانش بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گزارشی منتشر کرد که براساس آن، ایران به کارشناسان اجازه تعویض کارت حافظه تاسیسات تسا کرج  (تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج) را نداده است. طبق این گزارش، عملکرد ایران مغایر با مفاد توافق اخیر میان ایران و آژانس است. چند هفته قبل و در پی سفر رافائل گروسی به تهران قرار شد ایران به آژانس اجازه دهد تا به دوربین‌های نظارتی دسترسی یابد و کارت‌های حافظه را عوض کند اما کارت‌های حافظه با مهروموم مشترک ایران و آژانس نزد ایران باقی بماند.

کاظم غریب‌آبادی در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد این اظهارات آژانس دقیق نبوده و فراتر از توافقات حاصله در بیاینه مشترک است؛ از سوی دیگر بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ادعای آژانس را غلط دانست و برای اعتراض به این موضوع نامه‌ای برای آژانس ارسال نمود.

همزمان با اقدام ایران در خصوص عدم دسترسی به آژانس، گیلعاد اردان روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با رادیوی ارتش در تلاویو گفت «احتمال احیای برجام از ۸۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته و به همین دلیل آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی به طور فزاینده در حال بررسی «طرح ب» برای ممانعت از برنامه هسته‌ای ایران در صورت شکست برجام هستند.» اما به جزئیات این طرح اشاره‌ای نکرد. آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد
آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران به بازرسان اجازه دسترسی به تاسیسات تسا کرج را بدهد

به گفته ماه پیشِ بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، «طرح ب» شامل افزایش فشارهای آمریکا بر ایران و همچنین وضع تحریم‌های اقتصادی سنگین‌تر علیه ایران می‌باشد اما اسرائیل خود به تنهایی «طرح ج» را در دستور کار دارد که براساس آن آخرین راهکار علیه جمهوری اسلامی، حمله نظامی اسرائیل به این کشور است.

گزارش‌های دیگری نیز حاکی از آن است که ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی اسرائیل با جیک سالیوان همتای آمریکایی خود در چند روز گذشته دیدار کرده و در خصوص «طرح ب» گفت‌وگو کرده است.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه بیش از هر چیز در خصوص خطرات برنامه هسته‌ای و افزایش توان پهپادی ایران سخن گفت.

گیلعاد اردان  جایگزین برجام  رسانه‌های اسرائیلی    گیلعاد اردان  جایگزین برجام رسانه‌های اسرائیلی  جایگزین برجام  گیلعاد اردان جایگزین برجام   رسانه‌های اسرائیلی       گیلعاد اردان

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!