ایرانجدیدترین اخبار

درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد

وکیل وحید افکاری از رد درخواست اعاده دادرسی این زندانی خبر داد

درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد

سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری روز دوشنبه یکم شهریور از رد شدن درخواست اعاده دادرسی پرونده وحید افکاری توسط شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور خبر داد.

درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد
درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد

سعید دهقان در حساب توییتر خود نوشت: «حتی اگر یکبار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رای با ۲۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.»

به گفته دهقان، ۲۵ سال حبس برای وحید افکاری فقط به استناد علم قاضی و بدون رعایت ماده ۲۱۱ قانون مجازات بوده است. درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد

وحید افکاری به همراه دو برادرش، نوید و حبیب در اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ در شهر شیراز بازداشت شدند. این سه برادر در یک دادرسی ناعادلانه به محاربه و قتل حسن ترکمان، مامور امنیتی محکوم شدند.

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، نزدیک به یک سال پیش، بدون دفاع و با وجود تناقض در پرونده به اتهام قتل اعدام شد. بر اساس گزارشات، نوید افکاری این اتهام را هرگز نپذیرفت و قاضی و دادستان دادگاه نیز تا کنون مدارک قتل را ارائه نداده‌اند.

نوید و وحید افکاری در فایل صوتی اعلام کرده بودند که زیر شکنجه مجبور بودند به دروغ اعتراف کنند و قتل را بپذیرند.

در حالیکه در قوانین ایران اعتراف زیر شکنجه غیرقانونی است، اما با همین اعترافات اجباری زیر شکنجه، نوید افکاری را اعدام کردند.

به گفته مادر برادران افکاری، وحید را شکنجه می‌دانند تا علیه نوید اعتراف کند. شاهدان نیز شکنجه نوید و وحید برای اقرارهای اجباری را تایید کرده‌اند و در پرونده وجود دارد، اما دادگاه توجهی به آنها نکرد.

وحید افکاری به ۲۵ سال حبس و حبیب افکاری به ۵۴ سال حبس محکوم شده‌اند.

وحید و حبیب افکاری از چند روز قبل از اعدام نوید افکاری، به صورت جداگانه یا با یکدیگر در انفرادی قرار دارند. آنها اجازه تماس‌های معنی‌دار با سایر زندانیان ندارند. این دو برادر همچنین به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای تازه، تماس تلفنی و ملاقات حضوری با خوانواده خود دسترسی ندارند.

دو ماه پیش، سازمان عفو بین‌الملل با ارائه مدارک و گزارشاتی از جمله گزارش پزشکی قانونی، جزئیات هولناک شکنجه و رفتارهای نامناسب با وحید و حبیب افکاری را منتشر کردند. در این گزارش ۴۸ صفحه‌ای تصویری از متن شکایت‌های این دو برادر از شکنجه‌های خود نیز ارائه شده است.

در این شکایات حبیب افکاری از لگد، ضرب و شتم و فحاشی در بدو ورود به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ وزارت اطلاعات می‌گوید. وی در شکایتی دیگر گفته بود که بازجوها او را در سلو‌هایی نگه می‌داشتند تا صدای شکنجه‌های نوید را بشنود و به او می‌گفتند: «اگر نوید زیر این شکنجه‌ها بمیرد، مقصرش تویی.»

وحید افکاری در طول بازداشت خود تا کنون دو بار دست به خودکشی زده است. ابتدا در اواخر آبان ۹۷ با بریدن رگ گردن خود به وسیله شیشه راهی بیمارستان شد و پس از عمل جراحی نجات یافت، اما کمی بعد و بدون تکمیل درمان به زندان بازگردانده شد. 

دومین خودکشی او نیز بهمن ۹۷ و با خوردن تعداد زیادی قرص خواب‌آور بود، که به بیمارستان اعزام شد و باری دیگر از مرگ نجات یافت.

وکیل وحیدافکاری از رد درخواست اعاده دادرسی این زندانی خبر داد درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد شد سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری روز دوشنبه یکم شهریور از رد شدن درخواست اعاده دادرسی پرونده وحید افکاری توسط شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور خبر داد. سعید دهقان در حساب توییتر خود نوشت: «حتی اگر یکبار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رای با ۲۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.» به گفته دهقان، ۲۵ سال حبس برای وحید افکاری فقط به استناد علم قاضی و بدون رعایت ماده ۲۱۱ قانون مجازات بوده است. وحید افکاری به همراه دو برادرش، نوید و حبیب در اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ در شهر شیراز بازداشت شدند. این سه برادر در یک دادرسی ناعادلانه به محاربه و قتل حسن ترکمان، مامور امنیتی محکوم شدند.

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، نزدیک به یک سال پیش، بدون دفاع و با وجود تناقض در پرونده به اتهام قتل اعدام شد. بر اساس گزارشات، نوید افکاری این اتهام را هرگز نپذیرفت و قاضی و دادستان دادگاه نیز تا کنون مدارک قتل را ارائه نداده‌اند. نوید و وحید افکاری در فایل صوتی اعلام کرده بودند که زیر شکنجه مجبور بودند به دروغ اعتراف کنند و قتل را بپذیرند. در حالیکه در قوانین ایران اعتراف زیر شکنجه غیرقانونی است، اما با همین اعترافات اجباری زیر شکنجه، نوید افکاری را اعدام کردند. به گفته مادر برادران افکاری، وحید را شکنجه می‌دانند تا علیه نوید اعتراف کند. شاهدان نیز شکنجه نوید و وحید برای اقرارهای اجباری را تایید کرده‌اند و در پرونده وجود دارد، اما دادگاه توجهی به آنها نکرد. وحید افکاری به ۲۵ سال حبس و حبیب افکاری به ۵۴ سال حبس محکوم شده‌اند. وحید و حبیب افکاری از چند روز قبل از اعدام نوید افکاری، به صورت جداگانه یا با یکدیگر در انفرادی قرار دارند. آنها اجازه تماس‌های معنی‌دار با سایر زندانیان ندارند. این دو برادر همچنین به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای تازه، تماس تلفنی و ملاقات حضوری با خوانواده خود دسترسی ندارند. دو ماه پیش، سازمان عفو بین‌الملل با ارائه مدارک و گزارشاتی از جمله گزارش پزشکی قانونی، جزئیات هولناک شکنجه و رفتارهای نامناسب با وحید و حبیب افکاری را منتشر کردند. در این گزارش ۴۸ صفحه‌ای تصویری از متن شکایت‌های این دو برادر از شکنجه‌های خود نیز ارائه شده است.

در این شکایات حبیب افکاری از لگد، ضرب و شتم و فحاشی در بدو ورود به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ وزارت اطلاعات می‌گوید. وی در شکایتی دیگر گفته بود که بازجوها او را در سلو‌هایی نگه می‌داشتند تا صدای شکنجه‌های نوید را بشنود و به او می‌گفتند: «اگر نوید زیر این شکنجه‌ها بمیرد، مقصرش تویی.» وحید افکاری در طول بازداشت خود تا کنون دو بار دست به خودکشی زده است. ابتدا در اواخر آبان ۹۷ با بریدن رگ گردن خود به وسیله شیشه راهی بیمارستان شد و پس از عمل جراحی نجات یافت، اما کمی بعد و بدون تکمیل درمان به زندان بازگردانده شد.  دومین خودکشی او نیز بهمن ۹۷ و با خوردن تعداد زیادی قرص خواب‌آور بود، که به بیمارستان اعزام شد و باری دیگر از مرگ نجات یافت.  جبیب افکاری جبیب افکاری جبیب افکاری جبیب افکاری

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!