جدیدترین اخبارجهان

آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ نگرانی رافائل گروسی از پاسخگو نبودن ایران

ابراز نگرانی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در شورای حکام

آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ نگرانی رافائل گروسی از پاسخگو نبودن ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ۲۲ شهریور ماه در آغاز شصت و پنجمین نشست شورای حکام این آژانس در خصوص وضعیت همکاری ایران با آژانس گفتگو کرد. آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ نگرانی رافائل گروسی از پاسخگو نبودن ایران

آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ نگرانی رافائل گروسی از پاسخگو نبودن ایران
آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

گروسی از پاسخگو نبودن تهران به پرسش‌های این سازمان در دو سال اخیر و همچنین عدم اجازه دسترسی کارشناسان ناظر بر مواد هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران ابراز نگرانی کرد.

در همین راستا آقای گروسی تاکید کرد که در ایران ذرات متعدد اورانیوم با منشا انسانی در سه مکان وجود دارد، اما به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش نشده است. به گفته مدیرکل آژانس، در یکی از این سه مکان، ذرات تغییریافته ایزوتوپی نشاندهنده آن است که در این محل‌ها مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده به این مواد وجود دارد.

به عقیده آقای گروسی، علاوه بر این سه مکان، یک مکان دیگر نیز از سوی ایران اعلام نشده و پاسخی در خصوص آن ارائه نداده و همچنین مکان فعلی اورانیوم طبیعی به صورت دیسک فلزی را هم مشخص نکرده است.

رافائل گروسی در ادامه گفت «من به‌طور فزاینده‌ای نگرانم که پس از دو سال نیز، مسائل پادمانی مرتبط با این چهار مکان اعلام نشده در ایران همچنان حل نشده باقی بماند.»

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۵ روز ادامه خواهد داشت و این جلسات به مسائلی چون امنیت هسته‌ای، امنیت در مقابل تشعشعات هسته‌ای، فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی و همچنین گسترش فعالیت‌های آژانس در زمینه علوم و فناوری هسته‌ای می‌پردازد.

براساس گزارش‌های آقای گروسی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، احتمال می‌رود که آمریکا و متحدان اروپایی این کشور، به صدور قطعنامه‌ای علیه ایران و ارائه آن به شورای امنیت سازمان ملل متحد روی آورند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه خود به تهران در ۲۱ شهریور با محمد اسلامی دیدار کرد و طرفین برای تعویض حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. این در حالی است که بازرسان اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را ندارند. آقای گروسی این توافق را مقطعی خوانده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، سعید خطیب‌زاده نیز روز دوشنبه گفت به زودی گفت‌وگوهای وین از سر گرفته می‌شوند.

سعید خطیب‌زاده گفت «انتظار داریم طرف‌های دیگر با رویکرد واقع‌بینانه و با در نظر گرفتن واقعیات روی زمین به وین بیایند.»

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!