جدیدترین اخبارجهان

فرانسه و آلمان خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات اتمی در وین شدند

فرانسه و آلمان از ایران خواستند فورا به مذاکرات هسته‌ای وین بازگردد

فرانسه و آلمان خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات اتمی در وین شدند

براساس بیانیه روز چهارشنبه رادیو بین‌المللی فرانسه، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود بر اهمیت بازگشت فوری ایران به مذاکرات احیای برجام تاکید کرد.

فرانسه و آلمان خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات اتمی در وین شدند
فرانسه و آلمان خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات اتمی در وین شدند

ژان ایو لودریان در گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان به توقف مذاکرات وین با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی اشاره کرد و نسبت به تحولات هسته‌ای اخیر در ایران و همچنین کاهش تعهدات برجام ابراز نگرانی کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز چندی پیش از ایران خواسته بود که فورا به مذاکرات وین بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز از آمادگی این کشور برای ازسرگیری مذاکرات برجام خبر داد و از ایران خواست که سریعا به مذاکرات وین بازگردد؛ وی هشدار داد که بازه زمانی برای بازگشت مذاکرات هسته‌ای همیشگی نیست.

وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگوی تلفنی در جواب همتای فرانسوی خود تاکید کرد که آمریکا و کشورهای اروپایی باعث شکل‌گیری وضعیت کنونی شده‌اند و آنها باید به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردند.

حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد که ایران در مذاکراتی که نتایج ملموسی نداشته باشد شرکت نخواهد کرد.

پیشتر نیز امیرعبداللهیان در یک گفت‌وگوی خبری گفت «ما به طرف مقابل گفته‌ایم که رویکردشان را در مذاکرات تغییر بدهند. ما رویکرد اتلاف وقت را نمی‌پذیریم و مذاکرات باید نتایج ملموس داشته باشد.»

مذاکرات احیای برجام با هدف بازگشت ایران و آمریکا، شش دور در وین برگزار شد و در خرداد ماه به دلیل تغییر دولت در ایران متوقف گردید؛ تا کنون تاریخ دقیقی برای ازسرگیری این مذاکرات اعلام نشده است.

این هشداراها در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۳ مرداد از پیشرفت هسته‌ای و سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران خبر داد؛ در این خبر هشدار داده شده بود که ایران در آستانه دستیابی به سلاح اتمی است.

به دنبال این خبر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ایران هشدار داد که بیش از این تعهدات برجامی خود را زیر پا نگذارند و با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام در وین بازگردند. 

امانوئل مکرون ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امانوئل مکرون    سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!