ایرانجدیدترین اخبار

علی مطهری توصیه ایران به گروه تروریستی طالبان را از طنزهای روزگار دانست

جدال‌های لفظی در بین مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از گروه تروریستی طالبان 

جدال لفظی میان مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان

به دنبال مخالفت‌ها و موافقت‌ها در خصوص حمایت جمهوری اسلامی از گروه تروریستی طالبان، روز شنبه ۲۰ شهریور، علی مطهری در توییتی توصیه ایران به طالبان برای تشکیل دولتی فراگیر را از طنزهای روزگار دانست و گفت «طالبان می‌گویند ما انتخابات آزاد و دولت فراگیر شما را دیدیم، در واقع راه خودتان را می‌رویم، ما با صداقت و شما با ظاهرسازی. رطب خورده منع رطب کی کند؟!» جدال لفظی میان مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان

با این حال، عباس عبدی، یکی از چهره‌های سیاسی، در مخالفت با [جمهوری اسلامی در حمایت از طالبان]، روز شنبه در مصاحبه‌ای تاکید کرد که ماهیت طالبان هیچ تغییری نکرده و باید این موضوع را در نظر بگیریم، نه اینکه آنها را تطهیر یا حتی با مخالفان آنها مخالفت کنیم مثلا علیه پسر مسعود حرف درآوریم یا مثلا خوشحال باشیم از اینکه حکومت افغانستان و مخالفان طالبان نابود شده‌اند.

سخنان عبدی در حالی است که حسین شریعتمداری روز پنجشنبه در گفت‌وگو با روزنامه کیهان، به درخواست‌ها برای حمایت جمهوری اسلامی از پنجشیر واکنش نشان داد و گفت درگیری و تنش با طالبان به نفع آمریکا است و در اظهارات خود پیشنهاد داد یک تیپ از اطلاح‌طلبان به پنجشیر بروند.

همزمان اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت «اگر اصلاح‌طلبان دلشان برای مردم افغانستان می‌سوزد در میدان جنگ حاضر شوند، آنها نه مرد جنگ هستند و نه مرد سختی کشیدن.»

محمدعلی ابطحی، از شخصیت‌های اصلاح طلب ایران نیز به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که مقاومت ملی افغانستان نیازمند حمایت است نه جنگ.

مجید تخت ‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، روز جمعه از گروه تروریستی طالبان درخواست کرد به تعهداتشان پایبند باشند و حقوق زنان، اقلیت‌های قومی، مذهبی و زبانی را تضمین کنند. او گفت«چنین دولتی از حمایت ایران برخوردار خواهد بود.»

در مقابل، محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، شامگاه جمعه با اشاره به بی‌جا بودن توقع تغییر ماهیت و رویکرد طالبان گفت که آنچه فوریت دارد حمایت از مقاومت ملت افغانستان است که طلیعه آن را در پنجشیر و در حضور حق‌طلبانه و مترقیانه و پرخطر زنان و مردان افغانستان می‌بینیم.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز امروز در مخالفت با حمایت ایران از تروریست های طالبان نوشت «عدم حمایت از مردم افغانستان به معنای قربانی کردن این ملت مظلوم در برابر گروهی تروریستی است.» در ادامه این روزنامه به حضور نظامی جمهوری اسلامی در عراق، سوریه، یمن، لبنان و فلسطین اشاره کرد و گفت مبارزه با طالبان نیز باید بخشی از وظایف جبهه مقاومت باشد.

در هفته‌ای اخیر، تلویزیون ایران به حمایت از تروریست های طالبان پرداخته و انتقادات بسیاری را با خود به همراه داشته است. همچنین در گزارش‌های کذب خود، حضور خبرنگاران خود در افغانستان را بدون دردسر و بدون بازجویی از سوی طالبان اعلام کرد. در حالی که محمد حسین جعفریان، مستندساز، اعلام کرد که سفر خبرنگاران اصول‌گرا در افغانستان با هماهنگی طالبان بوده است. جدال لفظی میان مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان

جدال لفظی میان مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان
موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان
جدال لفظی میان مخالفین و موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان
موافقین حمایت جمهوری اسلامی از تروریست های طالبان

علی مطهری    محمدعلی ابطحی اسماعیل کوثری نماینده تهران   علی مطهری    محمدعلی ابطحی     علی مطهری  محمدعلی ابطحی   اسماعیل کوثری نماینده تهران  مجید تخت ‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل  اسماعیل کوثری نماینده تهران  مجید تخت ‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل عباس عبدی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب  عباس عبدی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب  عباس عبدی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!