جدیدترین اخبارجهان

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی است

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی است/ آمریکا: توسعه برنامه اتمی ایران، ما را از بازگشت به برجام دور می‌کند

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی است

بنا به گزارش روز سه‌شنبه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، ایران اخیرا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات اتمی خود را داده و این در حالی است که آژانس در گزارش‌های اخیر خود، از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تا یک ماه آینده خبر داده است؛ در نتیجه ایران برای جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی علیه جمهوری اسلامی و ارائه آن به شورای امنیت سازمان ملل، به آژانس اجازه ازسرگیری این نظارت‌ها را صادر کرده است. بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی است

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی است
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها هدف ایران از توافق با آژانس جلوگیری از صدور قطعنامه انتقادی

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارش خود اعلام کرده‌ است که وقفه طولانی در دسترسی آژانس به اطلاعات نظارتی بر تاسیسات اتمی ایران، منجر به شکاف‌های اساسی در داده‌ها در خصوص تولید و مونتاژ سانتریفیوژها شده است.

این موضوع همچنین راستی‌آزمایی را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد و توانایی آژانس بر نظارت و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به شدت کاهش خواهد داد.

براساس این گزارش، ایران غنی‌سازی را از ۵ درصد آغاز می‌کند و بدون انجام مراحل میانی، مستقیم غنی‌سازی ۶۰ درصدی را انجام می‌دهد.

در ادامه این گزارش تاکید شده است که ایران برای غنی‌سازی اورانیوم تا شصت درصد از یک آبشار جدید سانتریفیوژ پیشرفته استفاده می‌کند. این کشور همچنین درحال توسعه اورانیوم ۲۰ درصد خود در قالب هگزافلوراید اورانیوم است.

هم‌اکنون ایران ۲۰۰ گرم فلز اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد تولید کرده است.

جمهوری اسلامی مدعی شده که از این تکنولوژی برای مصارف صلح‌آمیز بهره خواهد برد؛ اما توسعه فلز اورانیوم و احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تا یک ماه آینده، نگرانی‌ جامعه جهانی به ویژه کشورهای غربی را افزایش داده است.

در همین حال، لوئیس بونو، کاردار آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده این کشور در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست روز سه شنبه ۲۳ شهریور شورای حکام گفت، فرصت بازگشت به تعهدات برجامی برای همیشه پابرجا نیست و فعالیت‌های هسته‌ای ایران فرای چارچوب برجام، می‌تواند منجر به دور شدن واشنگتن از بازگشت به برجام شود.

لوئیس بونو در سخنان خود به گزارش‌های اخیر آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران مبنی بر توسعه گسترده فعالیت‌های اتمی فراتر از برجام اشاره کرد و از تضعیف نظارت‌های آژانس بر تاسیسات اتمی ایران ابراز نگرانی کرد.

وی تاکید کرد که این اقدام ایران، آمریکا را از بازگشت به پایبندی‌های متقابل به توافق هسته‌ای دور می‌کند و «به نقطه‌ای نزدیک می‌کند که بازگشت متقابل، آن منافع منع اشاعه که در چارچوب برجام است، را برآورده نمی‌کند.»

نماینده آمریکا همچنین افزود که اگر ایران خواهان بازگشت متقابل به پایبندی است، پس باید اقدامات خود را در راستای توسعه برنامه هسته‌ای که فراتر از چارچوب‌های برجام است، کنار بگذارد و در عوض، راستی‌آزمایی‌ها، نظارت‌های مبتنی بر برجام و پروتکل‌های الحاقی را اجرا کند.

لوئیس بونو در ادامه از ایران خواست که هر چه سریع‌تر به پای میز مذاکرات بازگردد تا آمریکا بتواند به بازگشت متقابل به تعهدات برجامی با ایران از جمله لغو تحریم‌های احتمالی در این توافق برسد.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از مذاکرات برجام خارج شد و به سیاست فشار حداکثری از طریق گسترش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی روی آورد، ایران نیز تعهدات برجامی خود را زیر پا گذاشت و برنامه‌های هسته‌ای خود را بیش از پیش گسترش داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در اواخر مرداد ماه از توسعه برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و گفت ایران به فلز اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد دست یافته و اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد خود را نیز به شدت افزایش داده است.

این موضوع منجر به نگرانی کشورهای غربی از جمله فرانسه، آلمان و بریتانیا شد؛ آنها پیشرفت هسته‌ای ایران را گامی به سوی توسعه سلاح هسته‌ای خواندند و از جمهوری اسلامی خواستند فورا به پای میز مذاکرات بازگردد.

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!